Nový příspěvek

19.11.2014 22:37  krakonos
archetyp
Odpovědět
Jaký by mohl být KONKRÉTNÍ případ archetypu?

jinak stranky fakt super

18.08.2010 20:14  Petr
psychologie národů
Odpovědět
Nemá někdo nějaké informace, odkazy k Jungově "psychologii národů"???
05.05.2011 22:11  hille
RE: psychologie národů
Odpovědět
...ale vypracovavam psychologicke posuny v problematice mensin v domorodych oblastech...teoreticky vse lze take na jakoukoliv oblast promitnout.

06.07.2010 15:54  karol
Ninanie
Odpovědět
Chcel by som sa spytat ci niekto nepocul on o ninani? Spada to do Jungoveje teoria. Je to nieco ako zasnivanie sa do hocicoho na zemeguli a vo vosmire. Da sa cez to vidiet hocic na zemeguli a vo vesmire sez sny? Nemate o tom nejake informacie?
28.07.2010 14:27  karol
Minenie
Odpovědět
Este by ma zaujimalo ci niekto nepocul o mineni. Je to rozpravanie sa s ludmi cez myslienky ( v myslienkach ). Neviete ako to funguje na aku vdialenost a aky je princip prenosu informacii (rovnaky ako pri snoch?).
07.08.2010 00:43  Mirek
RE: Minenie
Odpovědět
Všechno si vytváříme sami ...
07.08.2010 11:44  karol
cinenie
Odpovědět
a este by ma zaujimalo ci niekto nepocul o cineni je to vycitanie ludskej pamate ce sny alebo vyzie a predsatevy. Neviete ako to funguje s kade sa to vycita z mozgu alebo je to ulozene aj niekde v kolektivnom nevedomi?
07.08.2010 00:41  Mirek
RE: Ninanie
Odpovědět
Opravdu nevím co je to nimanie ... prosím o vysvětlení

15.05.2010 22:59  lenka
skvele
Odpovědět
ozaj skvelo spracovana stranka.. ako studentke psychologie mi bolo a bud emnoho informacii z tejto webky naozaj napomocnych. vdaka

14.05.2010 11:48  Renata
\"Věčný chlapec\"
Odpovědět
Nevíte, ve kterém díle je možné čerpat informace o puer aeternus?
Nemusí jít jen o Jungova díla, mohou to být i práce jeho pokračovatelů (Marie-Louise von Franz, E. F. Edinger, ad.). Děkuji.
02.06.2010 15:42  Linda
RE: \\\"Věčný chlapec\\\"
Odpovědět
koukněte se na knihu Těhotná panna od Marion Woodmanové /http://www.janecekemitos.cz/index.php?what=knihy&autor=Marion Woodmanová/ tam je dost podnětů
11.06.2010 15:47  Renata
RE: RE: \\\\\\\"Věčný chlapec\\\\\\\"
Odpovědět
Děkuji. Snad najdu, co hledám...

14.04.2010 00:02  Ivan Olenič
autorovi
Odpovědět
Velmi výživný web. Přehledně zpracováno. Za zprostředkované informace autorovi děkuji.
14.04.2010 08:43  Autor stránek
RE: autorovi
Odpovědět
Jsem velmi rád, že se vám web líbí ... díky :-)

05.04.2010 01:07  Tomáš
sen
Odpovědět
Dobrý den, asi před měsícem jsem měl velmi zvláštní sen, budu rád, když mi kdokoli napíše svůj názor.
...Pluji na relativně velké lodi z jednoho břehu řeky na druhý, stojím na přídi lodi, když v tom se přední část lodi začíná potápět. Když se mě dotkne voda, mám pocit, že můžu velmi snadno přeplavat a také plavat začínám, ale v tom se přední část lodi potopí tak, že se celá loď převrátí - udělá kotrmelec - a zadní část lodi mě uvězní pod vodou a já se utopím.
10.04.2010 17:34  fialka10
RE: sen
Odpovědět
Tomáš, zatiaľ mi napadá len vysvetlenie, že sa v tvojom živote udeje alebo práve deje veľká, najmä psychická zmena.
30.06.2010 01:11  Fred
RE: RE: sen
Odpovědět
lod je dopravny prostreidok, vy kapitan, preco ste si zvolili lod?, preco taku velku?

lod je pravdepodobne pre viac pasazierov, ste v nej sam. preco?

lod stroskotava nie vasim zavinenim. snazite sa jej zbavit skor ako sa potopi. preco?

po preklopeni by mala vzniknut vzduchova bublina, nevznikne, preco? lod, chce sa vam pomstit? preco?

domienaka: pripomina mi to prepustanie v podniku koli krize, prpustia sa ludia a ich povinnosti sa hodia na jedneho. velka tazka nemotorna lod. je problem to zvladnut, pokracujete v ceste, ta lod je nestabilna, vase schopnosti su nedostacujuce, bojite sa bojovat az do konca, nemozete skor odist, odplavat, lod je zaroven aj zavazkom.

riesenie: vyserte sa na lod a preplavte to vlastnimi silami, preplavat rieku je vo vasich silach, ale nie s takouto lodou. Vo vasom zivote je potrebna nevyhnutna zmena, inak sa utopite. druha moznost: zotrvajte az do konca, nech sa lod potopi prva, vy prezijete..
11.04.2010 10:07  Franta
RE: sen
Odpovědět
Dobrý den, takový sen s člověkem zpravidla trochu zacuká, pochopení významu, či smyslu je cestou internetového dotazu nepravděpodobné. Hledáte ale nějaký názor, tedy nějakou indicii, tak tady jeden názor (přesněji je to spíš nápad) předkládám. :-)
Napadá mne totiž, jestli nepřehlížíte ve svém osobním životě něco důležitého. Něco, co se Vám nechce řešit ať už z dlouhodobé pohodlnosti, nechuti nebo ze strachu, že na řešení problému prostě nemáte sílu či schopnosti.
Může to být dejme tomu spousta nedokončené práce, nesplněné závazky, dluhy, alkohol, ale také zdraví.... nevím, zapátrejte.
Jestli Vás něco napadne, můžete se pustit do řešení, nejlépe ihned. Tímto určitě nic nepokazíte, vyřešíte si starost a neupadnete zbytečně do úzkostného zmatku, jež Vám pod převrácenou lodí možná hrozí.
Jesli jste ale člověk řádný, slušný a máte všechno v pořádku :-)), můžete hledat smysl Vašeho snu přímo ve Vás a sice způsobem, jakým Robinson ohledával "svůj" ostrov. Zkuste si sen večer při usínání znovu vybavit od jeho počátku, co nejvíc podrobností a detailů (nic nepřidávejte) až do momentu, kdy jste se rozhodl řeku přeplavat. Můžete to klidně několikrát opakovat, i po několik dní.
V oné chvíli, kdy jste se v původním snu rozhodl vejít do vody a opustit loď, se naopak otočte a běžte "svoji" loď prozkoumat.Proč se potápí! Děj se rozběhne opět svým vlastním snovým životem. Nechejte ho běžet, nezasahujte do něj. Je pravděpodobné, pokud se Vám vše podaří, že se objeví něco nového, co opět zaujme vaši pozornost a nasměruje Vaše úvahy.
Berte prosím tento návod jako momentální nápad, jako jednu z mnoha možností.
Na závěr bych Vás chtěl požádat o reakci na můj příspěvek. Stačí pár slušnostních slov,ať má tato diskuse alespoň základní rámec.
Prozatím jsou zde k přečtení (na vyjímky) pouze pitomosti.
Přeji dobrý den, s pozdravem Franta
11.04.2010 22:23  Tomáš
RE: RE: sen
Odpovědět
Dobrý den, díky za rozumnou odpověď. Ten nápad, že si pohodlně sedím a pluju na velké závislosti, která ať se zdá být pohodlným dopravním prostředkem (lodí) životem, ale přitom se může i se mnou obrátit a zahubit mě - to vůbec není špatné, a leč se tento nápad zdá být jednoduchý a logický, takhle jsem se na to vůbec nedíval. Opravdu díky za inspiraci.
Ale přece jen ještě jeden dotaz. Nenapadá Vás takto jednoduše, proč takhle obrovská loď měla být jen prostředkem jak se dostat přes řeku, která byla rozhodně užší než Vltava? :) Ještě jednou díky.
12.04.2010 18:03  Klára
RE: sen
Odpovědět
Souhlasím s tím, že se ve Vašem životě děje změna. Například se před Vámi mohou otevírat nové možnosti, kterým se přibližujete, ale rozumem to jakoby vylučujete. Možná lpíte na něčem, co Vás spíš brzdí...věci, lidé, společenské postavení, zaměstnání cokoliv. Ať je to jakkoliv, dosavadní život Vám to nejspíš změní tak nebo tak. Buď se nových možností vzdáte, ale ustrnete a nejspíš s tímto stavem nebudete spokojený a nebo s vypětím sil přeplavete na druhý břeh i když dosavadní Váš život zažije trochu zemětřesení :o) Nebo se také možná vidíte větší a důležitější než je zdrávo ;o) Berte to prosím s humorem a mějte pěkný den. Klára
20.04.2010 21:53  honza
RE: sen
Odpovědět
chcete být velitel
máte pochybnosti
máte sebedůvěru
obavy že neuspějete
takže jste normální člověk.

a dodatek : rady typu čeká Vá změna (ano čeká svět se mění každý den. Co den ? pořád. nelze brát vážně.

28.03.2010 20:41  David
analytik
Odpovědět
Dobry den. Nevite o nejakem kvalitnim jungianskem analytikovi pracujicim v Ceske republice? Rad bych podstoupil analyzu, ale nejak nevim kde ho hledat . . . Dekuji.

23.03.2010 23:34  IKI
SERIUSLY
Odpovědět
NEVEDELI BY STE VYSVETLIT VETU :POHLTIL JSEM SVUJ STIN. NEBO JE DOSTACUJICI VYSVETLENI VE SLOVNIKU DEKUJI OTO IKI IVANOVSKY
10.04.2010 17:30  fialka
RE: SERIUSLY
Odpovědět
Jedna možnosť výkladu, a to pozitívna, je, že si viete rady so svojím nevedomím a že s ním dokážete pracovať v prospech samého seba.
Možno na niečo ešte prídem. Zdravím
29.04.2010 11:06  linda
RE: SERIUSLY
Odpovědět
stin nejde nikdy pohltit/ proto je to stín/..lze s nmí být v kontaktu..ten kontakt ale není vůbec jednoduchý...že jde o stín, to pochopíte až prozkoumáte svou personu
15.05.2010 02:10  IKI
Esensetiv
Odpovědět
DEKUJI VAM LINDO eternal young
13.06.2010 15:55  Tomáš
RE: Esensetiv
Odpovědět
Já se domnívám, že část stínu, tu méně temnou,dejme tomu individuální, vytěsněnou jen pro její neslučitelnost s konvencemi, lze \"pohltit\", tedy integrovat. Dle mě je to i žádoucí. Naopak u té skutečně temné složky jde zřejmě o to uznat její existenci a nepodlehnout jí.
30.06.2010 01:25  Fred
RE: SERIUSLY
Odpovědět
tien/stin moze uplne pohltit, prekryt svetlo, svetelny zdroj ktorym ste obklopeny, avsak tu ide o vasu vlastnu zasluhu, vasa osoba vrha tien, teba si uvedomit kde ho vrha, ak stojite an face voci svetelnemu bodu a za vami je stena, tien sa premieta na stenu, cim viac pristupujete k stene, tym viac je vas tien ostrejsi akoby sa branil, az kym nedostihnete stenu svojim telom, alebo so stenou nespliniete, nemozte pohltit svoj tien. avsak aj ked ste pohltili svoj tien, vas pohltila stena.


10.03.2010 14:11  Tomo
Dotaz
Odpovědět
Zdravím, před lety jsem si k Jungovi "přičichnul", když se mi dostala do ruky některá část z Výboru z díla. Rád bych se v tom více zorientoval, ale nevím s čím začít. Mám o věc zájem jako laik. Můžete mi prosím někdo doporučit, která Jungova kniha je vhodná pro člověka, který si chce udělat o jeho díle obecný přehled? Děkuji!
11.03.2010 13:38  Franta
RE: Dotaz
Odpovědět
Dobrý den, znovu v této souvislosti protěžuji Jungovu autobiografii Sny vzpomínky myšlenky. Z té knihy se dá pořídit při troše pozornosti slušná rámcová představa o jeho díle. A pak se pomalu pustit do Výboru z díla. Systematické studium Jung. prací nemá asi pro laika moc význam. Spíš vystopovat to, co nás zrovna v mozku lechtá a postupně rozšiřovat obzor. Chce to čas. Nejde to do sebe nacpat jako informace. Tak Vám přeju dobré pořízení.
Ahoj, Franta
20.04.2010 21:57  honza
RE: RE: Dotaz
Odpovědět
studium vážné nebo nevážné má cenu pro všechny ,ale podle mě je důležité vše přečíst a pak přemýšlet a koukat kolem sebe. Právě v tom zažití je pochopení. Chápejme prožíváním přečteného a né jen čtením.
14.03.2010 20:49  trinity
RE: Dotaz
Odpovědět
Rada by som doporucila Tavistocke prednasky, vydane Academiou Praha 1993. C.G.Jung v piatich prednaskach odprednasanych pred asi 2OO lekarmi podal vystizny popis svojej prace nielen na poli psychiatrie. Pokusil sa aj vysvetlit zakladne pojmy, s ktorymi pracoval. Taktiez doporucujem pre pracu s Jungovymi dielami Slovnik zakladnych pojmov psychologie C.G.Junga od Daryla Sharpa, vydavatelstvo Tomase Janecka.
16.03.2010 08:35  Franta
RE: RE: Dotaz
Odpovědět
Tavistocké přednášky bych taky podpořil. Podotýkám, že tato kniha vyšla pod českým názvem Analytická psychologie, její teorie a praxe.
03.04.2010 19:10  minimna
RE: Dotaz
Odpovědět
taky se přimlouvám za Tavistovké přednášky. Je to moje prvmí knížka o Psychologii a docela to zvládám i když jemi jen 16

03.03.2010 07:56  Petr
Vnímat je víc než rozumět
Odpovědět
Člověk si občas nepřipadá sám, když čte příspěvky od lidí, kteří zažili nebo zažívají cosi podobného (ale "čemu nikdo, ale vůbec nikdo v nejbližším okolí nerozumí" - vypůjčeno od Coelha). Jen někde je diskuse trochu mimo, protože u tohoto tématu se nedá intelektuálně diskutovat ve smyslu "popisuje Jung (Horneyová,...) realitu správně?". Tuhle cestu k sama sobě lze zažít, nelze ji z knih pochopit. A pak člověk nalézá podobenství (trochu křesťanský termín - ale připadá mi nejpříhodnější) v textech Junga, zenu, jógy nebo kdekoli jinde.
Ono vůbec myšlení a sebevětší inteligence jsou zoufale málo na to, aby člověk pochopil (či spíš vnímal). A možná naopak - kombinační schopnosti jen zvětšují množství mylných úsudků. Chyby „rozumového“ vnímání jsou totiž nutným důsledkem pomalosti řeči i slovní myšlenek, která nás nutí, abychom v hodnocení či rozhodování brali v úvahu jen omezený počet možných příčin. Glorifikace rozumu pak vede k opomíjení intuice, ačkoli právě ona je jediným nástrojem, jehož pomocí můžeme vnímat celistvý obraz.
Rozdíl mezi schopnostmi rozumu a duše (případně „intuice“ pro ty, kdo pojem „duše“ z principu odmítají) je podobný, jako rozdíl mezi slovním popisem obrazu a viděním. Oko má asi 140 miliónů buněk, z nichž každá umí předat dál jen jednoduchou informaci o barvě či jasu jediného bodu. Pokud bychom byli odkázáni na slovní předávání informací z oka do mozku, kdybychom mozku sdělovali „první buňka vlevo nahoře vnímá světle modrou vysoké intenzity“, trval by nám popis jediného pohledu na nebe přes 300 let. Ale přímé propojení oka a mozku a schopnost oné neuvěřitelně dokonalé organizace buněk zpracovávat milióny informací najednou umožňují ve zlomku vteřiny vnímat celý obraz. Obdobou zraku je intuice, nástroj našeho nevědomí. A pokud s pokorou přijmeme fakt, že existuje cosi rozumem nepostižitelného (ne vyššího, prostě nepoznatelného), pak je možné vykročit na cestu, která se tak nesnadno popisuje.
11.03.2010 13:42  Franta
RE: Vnímat je víc než rozumět
Odpovědět
Dobrý den, hezký příspěvek. Zaujal mě a hned se mi v mysli skládá odpověď. Ale je strašně dlouhá :-))). Takže ji zkrátím a o víkendu zkusím napsat.
Franta

24.02.2010 23:56  Mystery
Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Zdravím, i přes to že jsem značně psychologicky zaměřený člověk. Mám docela problémy orientovat se v Jungových teoriích(abych upřesnil - znalosti od něm mam především odtud - nikde neni tak komplexní popis). Mám z toho všeho pocit že je to až příliš Esoterické a že se solidní vědou to už nemá moc společného. Spíš mi to připada více méně, duchovně založené, takže bych jeho "učení" možná označil za jistý náboženský směr. Proto jsem došel k závěru jestli to není jen zajímava až pohádková snůška o mystické hloubce mysli.
25.02.2010 23:10  Franta
RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
To je hodně zajímavá a dost zásadní věc.
Protože když se člověk dostane do bližšího vztahu s nevědomím (ve skutečnosti je s ním v kontaktu neustále, ale tím, že si to neuvědomuje, je před jeho vlivem do určité míry chráněn), začne toto na něj působit numinózně (fascinuje).
Aby si člověk zachoval potřebný odstup, musí být velmi kritický. Zřejmě i z tohoto důvodu vytvořil Jung celou soustavu termínů, s jejichž objasněním si dal velikou práci.
Přesto se nechá dost lidí polapit až do míry určitého kultu k Jungově osobě. To je pochopitelně nezdravé a náboženství podobné. Bohužel.
Vaše pochybnosti jsou určitě na místě. Pravdou ale je, že šlo o první pokus položit skutečně komplexní základ pro lékařské zkoumání problematiky lidské psýchy jako celku.
Jako příklad bych uvedl propracovanou typologii (Psychologie typů) jež je velmi exaktní. Dále Jung v předmluvách ke svým pracem vždy podává vysvětlení platformy ze které vychází. Tím se můžeme do určité míry vyvarovat Vámi nastíněného problému.
Je uměním života být kritický (myslím tím být schopen rozlišovat) a otevřený současně.
27.02.2010 15:10  Mystery
RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
A jak si mám vysvětlovat třeba Kolektivní nevědomí - je často interpretováno jako jaká si Telepatická síť. Myslel to C.G.Jung tak? Občas mám pocit jako by za vším viděl nějaky vyšší princip - nějaké mystično což ale může být různým výkladem jeho prací a metafor. Zkrátka z pohledu současné vědy nemůžu přijmou jakousi telepatickou síť nebo mystiku duše za fakt.
27.02.2010 18:58  Franta
RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Dobrý den, jsem rád, že odpovídáte. Ta věc s kolektivním nevědomím se má asi tak. Stejně jako se vyvíjí lidské tělo, které prochází genezí od dejme tomu opice (příklad) a také veškeré orgány těla se postupem času mění, vyvíjejí a přizpůsobují, tak i lidská psýcha prochází proměnou a vývojem. Struktura této psýchy je společná všem lidem. Zdůrazňuju slovo struktura. ..... Tak jako má hlavu, trup, ruce atd. Číňan stejně jako Evropan, tak i základní stavební kameny jejich psýchy jsou stejné. A dále... víme, že všechno psychické není ničím, když není nějakým způsobem vyjádřeno, tedy není vědomé.
Protože psýcha je strukturovaná, její vyjádření má také vypozorovatelné zákonitosti. Jejich mapováním se zpětně dá usuzovat o struktuře psýchy. A NAOPAK!
A tedy to, co se vyjadřuje fenomenologii lidského ducha obecně stejně, nazval Jung kolektivním nevědomím. Jde o výraz, který něco vyjadřuje, nikoliv však plně postihuje. Pochopitelně.
Pokud jde o mystický či vědecký přístup, Jung důsledně vymezoval (nebo se o to snažil) půdu po které se pohybuje. To znamená, že když popisoval jevy, které nejsou BĚŽNĚ! obecně verifikovatelné, upozornil na to. Když hovoříte o tom, že jste psychologicky zaměřený člověk, víte, že psýcha "plave" - není postižitelná. S kolektivním nevědomím je to stejné.
No a protože obsahy kol nev. tvoří m.j. i veškerá náboženská (tedy numinozní) symbolika, nutně se musíme utkat s tím o čem píšete. Je to docela slušný maglajz. :-))
Dobrý večer, Franta
27.02.2010 19:12  Franta
RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Ještě krátce - telepatickou síť nevím, ale to, že je převážná část psýchy skrytá, přístupná jenom někdy a nahodile - tedy mystická, můžete za fakt klidně vzít. Dokonce za holý fakt. Nic na tom není.
F.
28.02.2010 22:11  Mystery
RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Tak tentokrát mi z Vašeho výkladu není přesně jasné že psýcha "plave" nevím co si pod tím představit. Ve svých psychologických znalostech jsem mírně jinak orientován, a proto se v těchto hlubinách se zřejmě neorientuju až tak dobře na to bych pochopil tenhle výraz.
01.03.2010 18:55  Franta
RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Omlouvám se, není to zrovna terminus technikus.
Proto jsem jej dal do uvozovek. Chtěl jsem tím říct, že psýcha je v neustálém pohybu. Ani nejlépe definované sndroomy neplatí na sto procent. Nikdy se nedá s konečnou platností říci konečné stanovisko o vlastnostech psýchy. Vždy zůstává část, která jaksi uniká.
Ještě musím podotknout, že nejsem erudovaný profesionální psycholog. Všechno co píšu je názor na věc. Jsem připravený tento názor jak vysvětlit a hájit, tak i opravit.
Nechci Vás poučovat, spíš inspirovat k úvahám.
Takže tak. Franta
01.03.2010 19:41  Mystery
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Můj osobní názor na věc, je takový že to neni tak složité jak se může jevit. Často si myslím že v tomto ohledu dochází ke zbytečným složitostem. Myslím si přesto všechno že struktura mysli je dobře popsaná, a že tam není víc co hledat. Známe zákonitosti a z těch vycházíme a myslím že se za tím víc nesktývá. Chtěl bych to nějak více vysvětlit ale momentálně mě dobrý příklad nenapadá. Zkrátka jsem toho názoru že určitá část mysli, není zase tak skrytá a že se sní dá dobře spojit a že za jistých podmínek může být dobře přístupná.
01.03.2010 21:31  Franta
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
To, co píšete určitě platí. Ale jen do okamžiku, kdy nás začne mysl (jsem rád, že jste sem to slovo přinesl. je mi srozumitelné)
překvapovat tím, co se z ní vynáří. Kdo se nějaký čas věnoval introspekci, ví, o čem mluvím. Jedna věc je o mysli něco vědět a druhá věc je, ji skutečně znát.
Taky nemám rád (a k ničemu kromě ohlupování dětí a slaboduchých to není), když se z kdejakého snu udělá bůhvíco. Každé uprdnutí se zatíží symbolikou a kdovíjakým významem.
Ale banalizovat to nemůžu.
Franta
01.03.2010 21:50  Mystery
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Ano přesně tak. A co se týče překvapivých výplodů mysli - domnívám se že i introspekcí je velmi dobře (možná přímo nejlépe) uchopit a dát jim formu. Někdy je k tomu ovšem již zapotřebí určité znalosti ale především něco co nám tyto znalosti poskytují a to - přemýšlení na psychologiké bázi. K čemuž by veškeré studium mělo vést. Protože když se tomu naučíme, mnoho věcí si zjistíme sami a pak jsme moc překvapení když věc co jsme vypozorovali najdeme třeba v učebnici.
01.03.2010 22:24  Franta
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
No vida :-). Ono mystické mimojiné vyplývá z toho, že některé obsahy mysli jsou tzv. autonomní. Mají svůj vlastní, na vůli jejich "nositele" nezávislý život. Pokud je člověk začne brát vážně (někdy se přímo vnutí) dostane z nich strach. Strach podobný strachu z velké výšky, nebo z hluboké vody....
Takto se kolektivní nevědomí u jedince projevuje (může mít i pozitivní náboj) Nemá přímou vazbu na osobní život, proto mu člověk není schopen porozumět, ale přesto ssebou nese určité kvantum psychické energie (ty pocity strachu, úzkosti, radosti, obdivu).
Takže na jednu stranu tomu člověk nerozumí a na stranu druhou se tím musí zabývat, protože z toho má ty různé pocity.
To je jeden z příkladů jak to funguje. Pro mne osobně je to dobrodružství, ale jak jsem říkal, po zkušenostech se držím trochu zpátky.
01.03.2010 22:46  Franta
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
A nakonec cituji: "Protože když se tomu naučíme, mnoho věcí si zjistíme sami a pak jsme moc překvapení když věc co jsme vypozorovali najdeme třeba v učebnici".
To je ono! kauzálně nezávislá stejná zkušenost dvou, nebo více lidí, kteří se třeba nikdy nepotkali.
To je kolektivní obsah.
02.03.2010 15:07  Mystery
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
K tomu můžu již jen skutečně dodat - Tak to je ono?!... Ano tato debata mi dost dala, hodně věcí je jasnější - díky.
02.03.2010 18:40  Franta
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
Jsem rád. Konečně rozhovor. Mějte se dobře. F.
20.04.2010 22:01  HONZA
RE: Jak je to s pravostí?
Odpovědět
A TOHLE JSTE PROBOHA NEČETL ?

http://books.google.cz/books?lr=&cd=19&as_brr=3&q=Jung&btnG=Hledat+knihy

23.02.2010 10:21  fíalka10
nefér
Odpovědět
Často sa mi zdá, že príspevky sú nefér. Jungovo učenie je vydreté ťažkými skúsenosťami, tak skúste byť spravodliví voči sebe aj diskutujúcim. Ďakujem.
23.02.2010 14:59  Franta
RE: nefér
Odpovědět
Ahoj, Fialka, co máš konkrétně na mysli?

23.02.2010 01:47  Michal
krize
Odpovědět
Dobrý den, rád bych se dozvěděl, zda-li pan C. G. Jung nějak pojal ve svém díle psycho-spirituální krizi, popř. jak se projevuje, jakou roli sehrává a jaký je její význam?

Jinak úžasné stránky vypovídající o zasvěceném autorovi.
23.02.2010 14:56  Franta
RE: krize
Odpovědět
Ahoj, ano. Psychospirituální problém je vlastně jádrem Jungova díla. Rozšíření, či prohloubení vědomí, rozpoznání, pochopení a případně asimliace nevědomí (součást tzv individuačního procesu)je provázeno zákonitými rozpory, životními těžkostmi, ztrátou a znovunacházením hodnot. V určitém období v životě se člověk ocitne se svým dosavadním způsobem života v koncích. Pak nezbývá než zírat do prázdna a ptát se co dál.
Bohužel, Jungovy práce vyžadují dobrou znalost termínů s nimiž pracuje. Nejde tedy vyjmout z konceptu nějaký problém (třeba Tvůj)
Určitě se neptáš na tak závažnou věc pronic zanic. :-)), Velmi dobré čtení je Jungova autobiografie. ("Sny, vzpomínky, dětství", nebo tak nějak) Výborné dílo pro orientaci v Jungových pracech, psané s hlubokou lidskou poctivostí. Něco tam pro tebe určitě je.
Měj se dobře, Franta

03.02.2010 11:37  Martin
Źelva
Odpovědět
Hezký den, mohu dotaz: co znamená symbol želvy? Poutavé stránky, děkuji.
03.02.2010 17:33  fialka
RE: Źelva
Odpovědět
Symbolika korytnačky: anima, t. j. duša /jedna možnosť/ na nižšej animálnej úrovni; dlhovekosť; porovnaj kruh, mandala, t. j. anima; duchovné sústredenie, stiahnutie sa do seba, t. j. uzatvorenosť, izolácia; plní stvoriteľskú úlohu;
Neviem kontext sna, ale môže ísť o iniciačný, zasväcujúci. t.j. poznávanie sammého seba.
04.02.2010 16:17  fialka
RE: RE: Źelva
Odpovědět
Ku korytnačke ešte: jej krunier sa porovnáva so štítom, ktorý zahŕňa symbol ochrany. Ak ide o sen, môže byť aj kompenzačný. Ale keďže obsah sna nepoznám, nemôžem sa presne vyjadriť. To je všetko, čo o symbolike korytnačky viem. Dovi
05.02.2010 20:14  Martin
RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Milá Fialko, moc Vám děkuji za informaci. Mohu ještě: co je charakteristické pro konec individuačního procesu? Dá se nějak dovršení procesu urychlit? Jaké snové symboly ukazují, že individuace byla úspěšně dokončena, nebo je velmi blízko? Hezký den.
06.02.2010 12:43  fialka
RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Martin, musím popremýšľať a potom odpoviem obšírnejšie. Zatiaľ: individuačný proces sa nedá urýchliť. Človek často stráca vôľu a sám seba pri ňom. Ale aj to je individuálne. Trvá celý život. Jeho pohyb sa prirovnáva k špirále. Zdravím. Predpokladám, že si skôr mladý ako starší.
08.02.2010 16:56  fialka
RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Martin,

Na konci individuačného procesu sa prekážky prekonajú masky padajú, objavujú sa symboly človeka, ktorý je sám sebou, zobrazeného v snoch rovnoramenným krížom, kruhom, štvorcom, kvetom (najmä ružou), kolesom, hviezdou, vajcom, slnkom, dieťaťom --novorodencom, ohňom, Kristom, Pannou Máriou ..., číslami 1,4,5,7, v negatívnom zmysle obrazmi pavúka, väzenia...
Teraz toľko. Inokedy viac.
08.02.2010 20:01  Martin
RE: RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Fialko, moc Vám děkuji za odpověď. Otázky kladu nejen Vám, ale i sobě. Bohužel já v tuhle chvíli nemám takový pojmový aparát jako vy, takže diskuse nebude rovnocenná. Pokusím se: já myslím, že se individuační proces dá urychlit. Záleží, do jaké míry si chce adept zatancovat se svými stíny. Tuším, že po zdárné individuaci nic nekončí. Cesta po spirále pokračuje dál, ale v jiném módu. Na svém pohledu netrvám, jen ho dávám do diskuse. Hezké dny a těším se na Vaše další myšlenky.
09.02.2010 10:49  fialka
RE: RE: RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Martin, že sa ind.proces nekončí, to som už napísala. Mohli by ste mi konkrétne napísať, v akom modu pokračuje? Uveďte príklad. Ako konkrétne tancujete so svojimi tieňmi? Aj som rada, že som našla niekoho seriózneho na diskusiu.
10.02.2010 20:50  Martin
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Voňavý den, Fialko. A jakém modu pokračuje? Nevím, tuším, určitě v mnohem příjemnějším něž před individuací. Jak konkrétně “tancujete“ se svými stíny? Třeba tak, že si s vámi píši, Fialko, protože plesová sezóna je v plném proudu. Máte raději standardní, nebo latinskoamerické tance?
15.02.2010 16:30  fialka
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Źelva
Odpovědět
Martin, prajem Ti veselý deň. Som však príliš vážna na to, aby som plesala. Asi ma v kole pevnejšie drží Tieň. Preto sa ho skôr bojím.

28.01.2010 22:39  richard kalup
Gramatická oprava
Odpovědět
Dovoluji si upozornit na hrubici v textu v kapitole Transcendnce, ve větě, která má být gramaticky správně takto:

"Ďábel Ježíše pokouší a vyzývá ho, aby se prohlásil za pána světa."
29.01.2010 08:31  Autor stránek
RE: Gramatická oprava
Odpovědět
Díky, již jsem to opravil :-)
10.02.2010 08:57  Franta
RE: RE: Gramatická oprava
Odpovědět
Dobrý den, v tomto zdařilém kompilátu je mnoho gramatických chyb. Jde "jen" o vadu krásy. Časté chyby v příčestí minulém, soudě podle typických odlišností, působí dojmem, že texty přepisoval Slovák.
S pozdravem Franta
15.02.2010 16:47  fialka10
RE: RE: RE: Gramatická oprava
Odpovědět
Franta, zdravím, pozeral si sa na tie druhy prenosov a projekcií?
A ešte jedna otázka: Kedysi existoval v Brne Klub přátel C. G. Junga? Nevieš o tom niečo? Našla som akademické inštitúcie, ale o tie nemám záujem. Ďakujem
18.02.2010 19:37  Franta
RE: RE: RE: RE: Gramatická oprava
Odpovědět
Ahoj, Fialka gareti@email.cz
jestli máš zájem trochu mudrovat, napiš mi sem prosím. Tady je mi to protivný. Asi se projikuje můj stín na autora. :-)
Franta

20.01.2010 20:55  Hortensie Hustolesová
Díky
Odpovědět
za tyto stránky!
04.02.2010 15:32  Autor stránek
RE: Díky
Odpovědět
Jsem moc rád, že se vám stránky líbí :-)

31.12.2009 10:56  Miloš
ještě jedna výhrada
Odpovědět
A ještě jedna věc by zde mohla eventuálně být a to alespoň základní přehled kritiky Jungova díla, neboť to zajisté patří do vědecké práce.
Je zapotřebí si například uvědomit, že Jungovo dílo je velice obtížně slučitelné s poznatky přírodních věd, což alespoň podle mého soudu nesnižuje jeho váhu, avšak otevírá prostor k novému bádání.
31.12.2009 11:52  Karol
RE: ještě jedna výhrada
Odpovědět
máš na mysli nejaké konkrétne nezhody s prírodnými vedami? (konkrétne teórie či tvrdenia...)

a čo sa týka tých mileneckých vzťahov, predpokladám, že aj na základe tých sa mohol vyjadriť o prenose, keď asi pochopil, že o čo ide... napokon bol empirik ;)
15.02.2010 16:34  fialka10
RE: ještě jedna výhrada
Odpovědět
Miloš, vo wikipédii sa hovorí o spolupráci Junga s Paulim, pokiaľ ide o prírodné vedy, ktoré, pokiaľ viem Jung študoval.

31.12.2009 10:47  Miloš
výtka autorům stránek
Odpovědět
Zdravím autory. Trochu mi na těchto stránkách chybí temnější kapitoly z Jungova života. Byla publikována řada prací na toto téma. Zdejší životopis se tváří ,jako by Jung byl téměř křesťansky založeným tatíkem od rodiny. Přitom jsou známa fakta o jeho mnohých mileneckých vztazích a to bohužel, též se svými pacientkami. Podotýkám, že toto není kritika Jungových teorií, které sám uznávám, jen snaha o větší objektivitu.

10.11.2009 18:44  Karol
Hoellerove knihy
Odpovědět
Zdravím diskutujúcich,

rád by som sa opýtal na autora kníh:

-Carl Gustav Jung a ztracená evangelia
-Carl Gustav Jung a gnóze

Majú knihy odbornú úroveň, alebo sú to skôr populárne špekulácie?
11.12.2009 17:35  Duch C.G.Junga
RE: Hoellerove knihy
Odpovědět
To co jsem za mého života napsal a přednášel i ted na onom světě považuji za pravdivé.Omluvte případně gramatické chyby , původně jsem jen psal německy, anglicky , latinsky,italsky atd. jen ne česky :-)
31.12.2009 12:04  Karol
RE: RE: Hoellerove knihy
Odpovědět
domnelý pán "Duch C.G.Junga":
(Jung vedel ešte francúzky a grécky)

ja si teórie prof. C. G. Junga veľmi vážim a považujem ich za blahodárne pre poznanie toho, čo zveme Άνθρωπος, avšak prosím čítaj pozorne a poteší ma tvoj názor na nasledovné:


na samotné Jungove dielo takmer nedám dopustiť, aj keď je to veda a nie náboženstvo, preto tam tie zadné dvierka považujem za vhodné, ale pýtam sa na knihy Hoellera... tzn. knihy ktoré písal o Jungovi pán (profesor?) Hoeller...


či to niesú viac populárne knihy než vedecké, narážal som týmto smerom, lebo je rozdiel medzi slovutným Jungom a potom ďaľšími ľuďmi, ktorí píšu o Jungovi alebo o jeho diele

(nejaké autority ktoré "odobrujú" Jungovo dielo nehladám, pretože pre mňa je dostatočne dôveryhodné a akademické) preto sa pýtam na Hoellera, nie na prof. Junga ;)
15.02.2010 16:37  fialka10
RE: RE: RE: Hoellerove knihy
Odpovědět
Karol, Jung ovládal predovšetkým latinčinu, základ európskych jazykov aj jej civilizácie.
16.02.2010 17:10  fialka10
RE: RE: RE: RE: Hoellerove knihy
Odpovědět
Jung využíval latinčinu predovšetkým pri štúdiu alchymických spisov. Nehovorím nič nové.
23.02.2010 20:23  Karol
RE: RE: RE: RE: RE: Hoellerove knihy
Odpovědět
Milá fialka,

Je pravda, že Jung ovládal omnoho viac jazykov než latinčinu.

Ďakujem za tvoju pozornosť a odpoveď, zaujíma ma hlavne štúdia od Hoellera, dúfam že o tej niečo (po)vieš, keď si sa zapojila do témy. ;)

20.10.2009 15:44  Peter
Jung a Zen
Odpovědět
Dobry den, mam precitanych par knih od Junga a taktiez vlastnu skusenost, takze myslim, ze celkom viem o com pise. Teraz studujem Zen budhizmus, ktory tiez v podstate chapem, ale zaujimalo by ma ako sa da opisat z pohladu Jungovej psychologie a kolektivneho nevedomia. Cital som uz nieco o Zene z pohladu psychologie, kde sa pise, ze Zenisti nechavaju tzv. Makjo (obrazy a vizie zjavucuje sa pri meditacii, obrazy diabla) plynut prec a vobec sa nimi nezaoberaju. A ze praveze napr. v krestanskej mystike je toto makjo dolezite, ze je to vlastne mysticky zazitok. Ak som spravne pochopil toto makjo su zrejme prave obrazy z nevedomia. Preco v Zene nie je potrebne rozoberat obrazy z nevedomia ?
Preto by ma zaujimalo ci existuje nejaka kniha kde sa Jung o zene vyjadruje podrobnejsie. (pretoze si myslim, ze Zen je inak velmi podobny jungovej psychologii)
15.12.2009 08:25  Dr Bnuty
RE: Jung a Zen
Odpovědět
Hmm zajimavy poznatek,to co popisuje jung a ty spojujes se zenem je jenom duchovni zkusenost,kterou clovek zaziva pri jistem odpoutani od egocentrickeho vnimani.Takove zkusenosti popisuje hodne typu co delaji ducharinu v jakemkoliv nabozenstvi.Jung se k tomu dostal analyticky a studiem.Tady trochu hrozi fopa v tom co clovek cte.Zen je o prozitku a o praci z mysli.Pro budhismus vse pochazi z mysli i samotne pojeti boha,to jak se chovas, myslis ,jednas je rizeno mysli. Mysl si vytvari vsechny psycho systemy.Zenisti nechavaji Makjo byt protoze nehoni vlastni ocas pri meditaci.Hodne zenovych mistru melo mysticke zazitky v procesu rustu ,ale berou to jako produkt mysli. Jedou vytahem ,krestani dou po schodech.nahoru se dostanes tak i tak

17.09.2009 18:17  mira
knihy
Odpovědět
chtěla jsem se zeptat vás,zda se dá ještě někde sehnat ta kniha od Jacobi
díky

02.08.2009 20:31  Zagreus
jung
Odpovědět
Lidi, někdy fakt žvaníte o hovně, jako teď třeba já.

19.05.2009 20:11  milan
Jung
Odpovědět
Chcel by som sa vas spytat ci rozumiete teorii c.g.jung? Precital som 6 spisov a knihu o snoch. Nepochopil som co je kolektivne nevedomie a co su archetypy. Pochopil som asi kolektive vedomie je to nieco co spaja vsetkych ludi celeho sveta. Je to asi spojenie o ktore sa stara urcita cast mozgu a toto spojenie ide cez vzduch alebo mozno aj cez jadro zeme, co by mohlo by aj spomimane kolektivne nevedomie. V nom by mohli byt ulozene vsetky myslenky kazdeho cloveka na svete aj vsetkych ludi na svete. Daju sa cez zen citat myslenieky cloveka a precitat vsetky informacii ktore su v mozgu ulozena, takze sa tu neda nic zatajit. Vraj je tam ulozena aj buducnot cloveka podla c.g.junga. Mohol by to byt taky velky router medzi ludmi (niecko ako pocitacov siet). Dalaj som pochopi asi psyche je to nieco co spaja vsetkych ludi celeho sveta aj nachadza sa to v tele cloveka preto je dolezite aby v tele kazdeho cloveka na zemi nebola ani jedna droga ink kolektivne vedomie nefunguje spravna. Dalej som pochopil sny ze su asi od ludi co tu zili a ziju a mozu predpovedat aj buducnot. Ked som studoval na Univerzite mal som vela snov. Jeden aj od c.g.jung bola to taka rieka oranzovo strieborna ktora trvala asi 10min a predstavovala koniec sveta. Ake mate skusenosti vy?
29.05.2009 15:08  soucet
RE: Jung
Odpovědět
Celé tohle je míněno vážně? :))
31.05.2009 17:00  milan
RE: RE: Jung
Odpovědět
cele toto je minene vazne. A chcel by som este dodat ze cez kolektivne vedomie sa da rozpravat s inymi ludmi cez myslienky tzv. minit a ludia ktory to robia su mini.A v tom sne co som mal od c.g.junga som sa s nim ropraval.
07.06.2009 12:40  milan
Vedomie
Odpovědět
Dalej som pochopil asi vedomie.Je to nieco s cim si uvedomujeme cely svet. Jeho kvalita je zavisla od dlzky vlasov. Od toho ci clovek smrka alebo vysmrkava nos. Od stravy ci clovek berie nejake drogy, pije, fajci cim si nici vedomie.A je velmi dolezite ci sa nenachadza v blizkoti ludi ktory fajcia inak sa velmi rychlo vedomie kazi. Od toho ci je meso alebo je vegetarian. Dalej od toho ci je clovek tucny alebo chudy. A od zdravia - zdravy clovek ma dobre vedomie.Od chrupu si ma dobre zuby. Ci vidi alebo ma okuliare. A je velmi pravdepodobne ze sa vedomie napaja na mozok na urcitu cast. Je to nieco jedinecne co clovek dostane ked sa narodi a co sa s nim stane po smrti to este nikto asi nevie.
07.06.2009 12:47  milan
RE: Vedomie
Odpovědět
A este by som chcel dodat ze je vemlmi pravdepodobne ze nausnice kazia vedomie. Preto bude super ked sa prestanu pouzivat.
24.06.2009 16:31  soucet
RE: RE: RE: Jung
Odpovědět
A k čemu to je dobré?
26.06.2009 11:08  c.g.jung
RE: Jung
Odpovědět
třeba dospět, abys pochopil.
27.06.2009 00:38  Franta
RE: RE: Jung
Odpovědět
Popravdě řečeno na tom není co chápat. Já to vidím tak, že Milan by jistě uvítal osobní setkávání s nějakým skutečným znalcem lidské psýchy.
28.06.2009 20:00  milan
RE: RE: RE: Jung
Odpovědět
Teraz by ma zaujimalo ci niekto nevie kde sa ukladaju sny? Niektore velke sny su velmi presne u musia sa niekde ukladat a s tade posielat do vedomia cloveka.Ja sa domnievam ze je to v jadre zemegule a vy?
02.07.2010 23:29  fred
RE: RE: RE: RE: Jung
Odpovědět
podla mna sa ukladaju v jadre slnka, alebo v gatiach. zalezi od toho kolko pika si si šlahol
06.07.2010 17:02  miko
RE: RE: RE: RE: RE: Jung
Odpovědět
ked si taky mudry tak kde sa ukladaju sny?

14.05.2009 23:25  Nico
Zrození psychomága
Odpovědět
Zdravím,
nedávno jsem na pultu knihkupectví našla a posléze koupila knihu Život C. G. Junga II. (K pramenům moudrosti), ale dosud nemohu sehnat první díl - Zrození psychomága. Našel by se někdo, kdo by mi jej prodal??? Popřípadě mi napsal vztkaz na e-mail, že tuto knihu někde viděl (knihkupectví, antikvariát)?

Předem děkuji

13.05.2009 19:06  Lucie
studium
Odpovědět
Ahoj, mám veliký zájem studovat hlubinnou psychologii, může mi někdo dát tip, kde bych mohla? Jsem z Prahy. Uvítám klidně i soukromou školu. Zajímá mě vědomí ve své podstatě, také holotropní dýchání a studium změn vědomí. Praktikuji meditace a mám zkušenosti s čirým vědomým. Chtěla bych pracovat jako člověk, který může pomoci jiným najít to, co hledají. Také by mě lákalo dělat průvodce těm, kteří umírají. Může mi někdo poradit, kde bych získala potřebné vzdělání, popř. nějaké rady či informace? Moje přání je skutečně velice hluboké a životní. Děkuji všem! L.

05.05.2009 11:13  fialka10
Autorovi stránok
Odpovědět
Ja používam namiesto Vášho "Bytostného Ja" slovo Sám, pretože Jung ho naazýva latinsky Ipse, čo je v latinčine doslova sám. V slove Sám je obsiahnutý človek, ktorý sa stal po dlhom vývoji individuácie sám sebou, ale aj osamotený.
07.06.2009 17:53  antonio
RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Zdravím vás.Chci "jen" upozornit,že Ipse je výhradní pojem Freudův...čekám,kdy tu někdo začne používat ještě "nadvědomí" a "podvědomí" aby těch terminologických zmatků bylo více.
P.S. Osobně stojím za nákupem autorských práv na spisy C.G.Junga a s Tomášem Janečkem jsem proto založil vydavatelství.Přes třicet let je mým odborným konzultantem v otázkách hlubinné psychologie je sám doktor Plocek,víc nemám,co bych dodal.
10.06.2009 18:38  fialka10
RE: RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Musíte sa odvolávať na autoritu, aby Vám "uverili?" A predsa, Jung používa Ipse ako Stred osobnosti, či sa Vám to páči, alebo nie, Vy nadbedomie.
11.06.2009 09:52  fialka10
RE: RE: RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Jung používa latinské Ipse aj v kontexte k archetypu Krista, ktorý niesol svoj kríž Sám - individuálne. Bytostné Ja: slovo bytosť obsahuje význam bytia, ale Sám je aj bytie aj nebytie, podľa Junga a mňa. Vždy sa prekladá nem. Selbst, fr. Soi, angl. Self atď. Ale dôležitá je latina, lebo je európskym základom. A okrem toho stručnosť je matkou múdrosti, Vaše bytostné Ja je priveľmi opisné. Prešli ste individuáciou? Ja sa nemusím s nikým dohadovať alebo hádať... Autoriti sú mimo mňa. Čauuuuu
16.06.2009 15:53  Franta
RE: RE: RE: RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Ahoj všichni,
Jung zdůvodnil použití všech důležitých termínů ve svém díle. Osobně bych nehýbal s jeho názvoslovím a to ani v českých překladech. Naprostý zmatek je pak reálnou hrozbou. Celistvost práce při náhradě termínů za "jiné lepší" se rozpustí v nenapravitelný bordel. Tedy samozřejmě s prominutím :-). Na druhou stranu je samota ve své bytostné, absolutní podobě základním atributem Bytostného já. A může být pro někoho plným ekvivalentem. Když to někdo zmíní (fialka), nemusí mu hned být nadáváno.
Co myslíte? Trocha obyčejné lidské vlídnosti je myslím namístě. Mimochodem, jak je to s autorskými právy na vydávání Jungových prací v Češtině dnes? Smím - li se ptát. Franta
16.06.2009 18:06  fialka
RE: RE: RE: RE: RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Franta, príjemne si ma prekvapil. Ďakujem za pochopenie. Toľko sa toho nahovorí o paternalistickej spoločnosti a tu máš výsledok, ešte aj zo strany tých, ktorí Junga vydávajú. Myslím si, že je to aj preto, že som žena. Som aj prekladateľka, takže veľmi dobre vážim slová. Negatívny anuimus skúma, hodnotí, kritizuje, ale chýba mu pochopenie a láska.
24.06.2009 14:29  fialka
RE: RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Antonio, mňa sa naskôr akademici snažili ztrušiť a napokon mi udelili cenu!!!
05.08.2009 19:00  fialka
RE: Autorovi stránok
Odpovědět
Prečo nevydávate Junga aj v slovenčine? Pomohli by ste sebe, veci aj obchodu. Mladí nebudú rozumieť češtine ako staršia generácia. Presvedčte sa, že všetky preklady uvádzajú Sám, a nie Bytostné ja. Ide o vec, nie o súperenie. A najmä o skúsenosť, ak ste pochopili Junga.

13.04.2009 14:05  fialka
Kritici
Odpovědět
Kritici Freuda a Junga, čo ste dokázali? Oni objavili niečo prevratné a pomohli tisíckam ľudí. Radšej si všímajte svoje sny, pracujte na nich. Iba tak sa môžete stať individualitami.
13.04.2009 21:35  Franta
RE: Kritici
Odpovědět
fialko ahoj, nejde přece o kritiku, ani jsem ji tady nenašel. Naopak. Z rozdílných postojů F a J se dá lecos užitečného vydestilovat. Zrovínka třeba při snaze porozumět snům. Při trochu hlubším pohledu na věc však vyplývá, že Jungovo pojetí je daleko širší.
25.04.2009 14:24  fialka
RE: Kritici
Odpovědět
Franta, išlo o tých, čo ich kritizovali, že používali kokaín a fajčili.
Prešla som individuačným procesom, napísala niekľko kníh o Jungovi, snoch atď.
27.04.2009 22:40  Franta
RE: RE: Kritici
Odpovědět
No teda fialko, copak se z Tebe vyklube? Prozraď na sebe nějakou knížku :-)).
Já jsem víceméně samostatná jednotka. Občas se ale na něčem zaseknu a nevím jak dál. Třeba i několik roků. Při tom pro někoho je ona problematika pralinkou, někdy stačí jenom maličko postrčit....
Vyzývám více lidí k diskutování. Vím, že je to na mediu internetu dosti ošidné, ale nemusíme si hrát na mistry a s trochou odstupu a elementární slušností ....
Co na to autor webu?
Přeji všem pěkný večer Franta
02.05.2009 15:03  fialka
RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta, v Čechách mi vo Fontáne vyšla kniha Tajemství milosti. Je to o Jungovi a jeho diele a o mojich skúsenostiach s individuáciou a aplikovaná psychoanalýza na rozprávky, mýty atď. a ešte všeličo iné. V slovenčine mi vyšli tri knihy dotýkajúce sa Jungovej problematiky. Keď si taký samostatný, prečo potrebuješ diskusiu. (Žart). V čom konkrétne potrebuješ postrčiť? Dúfam, že Ti pomôžem. Čau fialka
02.05.2009 15:03  fialka
RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta, v Čechách mi vo Fontáne vyšla kniha Tajemství milosti. Je to o Jungovi a jeho diele a o mojich skúsenostiach s individuáciou a aplikovaná psychoanalýza na rozprávky, mýty atď. a ešte všeličo iné. V slovenčine mi vyšli tri knihy dotýkajúce sa Jungovej problematiky. Keď si taký samostatný, prečo potrebuješ diskusiu. (Žart). V čom konkrétne potrebuješ postrčiť? Dúfam, že Ti pomôžem. Čau fialka
06.05.2009 17:18  Franta
RE: RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Ahoj fialka, Tajemství milosti si rád přečtu. Jest to totiž veliké mysterium, už samotné pomyšlení na milost Nejvyššího nadlehčuje moji hříšnou duši :-)
Třeba budu mít jako samostatná jednotka štěstí a mám namířeno k onomu cíli lidského pachtění - Bytostnému Já, tedy jak Ty píšeš výše "SÁM".
V čem se roky potácím, je problematika projekce. I když se jí věnuju "pouze" jako k poznání určitého principu, někdy pomalu nevím, jak se jmenuju. Neustálé přeskakování,či spíše přetékání různých kvalit i nekvalit u bližních v mém okolí (mne samozřejmě nevyjímaje) je groteskní tragedie, nebo naopak tragická komedie. :-)
Vypěstoval jsem si celkem slušnou pozorovací schopnost i odstup od sebe sama.
Něco podstatného mi ale stále uniká a zřejmě bude unikat věčně.
Všechny zdravím, Franta

07.05.2009 15:09  fialka
RE: Kritici
Odpovědět
Franta, aj ja som mala s tým problém. Lenže stále sa mi to vynáralo a už viem o tom viac. Presnejšie, ide Ti o projekciu alebo o prenos?
13.05.2009 20:37  Franta
RE: RE: Kritici
Odpovědět
ahoj fialka i ostatní, jde mi o rozpoznání projekce v různých situacích (přenos je myslím silná citová projekce, k níž dochází mezi lékařem, či terapeutem a pacientem).
Je mi jasné, že k projekci dochází prakticky všude a pořád. Mezi partnery, na pracovišti mezi kolegy, podřízenými, nadřízenými, v tramvaji .......Fascinuje mě, jak Jung popsal psychologii typů, které vlastně kopírují určitý vztah mezi vědomím (jež je nějakým způsobem vyhraněné) a nevědomím, které působí na vědomí kompenzačně (spíš ale společně tvoří komplementární dvojici) S projekcí tam Jung zachází jakoby se nechumelilo. Teprve díky pochopení projekce se obraz člověka stává celistvým.
Z vypozorovaného ve svém okolí pracuji analogicky sám se sebou. Tak trochu oklikou :-)). To proto, že když chci projekci (tedy projev druhé, neznámé strany mojí bytosti (tzv. nevědomí))rozpoznat přímo, mohl bych se "netrefit" a to myslím není dobré, hlavně protože je to velmi neslušné a zřejmě i nezdravé. Nerad bych svým "bádáním" někomu způsobil újmu na soukromí či psychickém zdraví. Takže tak. Pořád očekávám, že se mi rozsvítí a zaklapne mi všechno pěkně do jednoho celku. Zatím se stále ještě pohybuji mezi normálními lidmi. :-)))
Přeji všem pěkný večer Franta
30.05.2009 17:46  fialka
RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta,
pokiaľ viem, podľa Junga je prenos medzi ja a ty. Projekcia má širší rozsah a vzťahuje sa na veci, zviueratá, situácie, ľudí.
17.06.2009 11:06  Franta
RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Dobrá, fialka, vycházejme tedy z toho, co píšeš tady nade mnou. Zkusíme uvést pár zkonstruovaných příkladů. Zjistíme, jestli si alespoň v základním rozumíme. Pak se můžeme pustit "dál od břehu". Máš ráda stručnost, tak k věci. :-)). Souhlasíš?
28.06.2009 19:08  fialka10
RE: RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta, príklad projekcie: som naštvaná na osobu XY. Zoberiem jej obľúbené veci a tresnem ich o zem. Projekcia mojej neschopnosti povedať osobe XY pravdu do očí. Odnesie si to vec. Projekcia na vec, predmet. Zatiaľ
29.06.2009 12:08  fialka10
RE: RE: RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta,napadol mi ďalší príklad projekcie:
Prehnaní zástanci ekológie nie sú schopní alebo nechcú vyjadrovať city, a tak ich premietajú na zvieratá a na zem.
Prenos medzi Ja a Ty: pacient alebo lekár /analyzand alebo analytik)sa do seba zamilujú. Alebo "láska" vznikne len jednostranne. Zapieranie citov v patriarchálnej spoločnosti prevláda, lebo v nej prevláda suchý rozum. Preto je chorá aj duša sveta/Anima mundi. Aj ja si prosím príklad. Čau
30.06.2009 20:44  fialka10
RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kritici
Odpovědět
Franta, v spomínanej knihe mám mnoho príkladov na projekciu a prenos.

07.03.2009 12:00  RIMMER
První moderní psycholog
Odpovědět
V prvním vydání Jungových výborů z díla v jedné kapitole, se jung zmiňuje že jak Freudovy tak i Adlerovy teorie nemůžou být přehlíženy jako neopodstatněné, dokonce tvrdí že i on sám využívá jejich poznatků = to je, myslím velký skok oproti Freudovy.Jung rozhodně patří svým přínosem k psychologům kteří se snáží najít pravdu i tam kde ji ostatní nehledají (např. jungův zájem o paranormální jevy,alchymii atd....)a jak prohlásil Stanislav Grof "jde o prvního moderního psychologa,který překročil hranice newtonsko-karteziánského paradigmatu,v němž se pohybuje Freudovo dílo"
12.03.2009 02:35  Franta
RE: První moderní psycholog
Odpovědět
Jo, Jo, to je důležitá věc, Freud prošlápl cestu, Jung z něho vyšel jako z určité platformy, ale ta mu nestačila. Hlavně rozšíření osobního nevědomí na kolektivní se vším, co k tomu patří, byl velký a dodnes pro mnohé těžko pochopitelný objev. Dokonce se mu podařilo vytvořit jakousi kostru, podle které se dá kolektivní nevědomí jakž takž zmapovat a je tudíž do určité míry poznatelné. V jednotlivých fázích alchemického Opus Magnum
našel zákonitosti, na nichž se snažil objasnit a také dokázat, že lidská psýcha prochází vývojovým procesem. Mezi Freudem a Jungem myslím pro nás není rozpor, ale ani rovnítko. Byl to jejich problém a zrodilo se z něho mnoho poznání. Freud nikdy nepřekročil problém sexuality a uvízl v něm jako v kleci.
Osobně se vůbec nedivím. Je to těžká problematika a on se ve své době neměl o co opřít. Klobouk dolů.
Ahoj, Franta10.04.2009 21:31  Franta
RE: První moderní psycholog
Odpovědět
Nic se tady neděje, zkusím tedy přilít trošku hořlavého olejíku. Jaký je vlastně rozdíl mezi Jungem a Freudem. JAKÝ ?, V ČEM SPOČÍVÁ? Z ČEHO SE POŘÁD RODÍ TEN OHROMNÝ ROZPOR, JENŽ BĚŽNĚ NEJSME SCHOPNÍ ROZPOZNAT?
Máte na to někdo nějaký VLASTNÍ názor?
Ahoj, Franta
02.05.2009 15:14  fialka
RE: RE: První moderní psycholog
Odpovědět
Freud urobil zo sexu náboženstvo. Správal sa k Jungovi ako zlý otec, ktorý si vyžaduje za každú cenu autoritu.
Jeho vysvetlenie princípu slasti bolo jednostranné. Jung však zahŕňal do života aj negatívne stránky -- smútok, neurózu, komplexy ako čosi, čo zákonite patrí k nemu alebo doňho. Freud --radosť, Adler/orol --moc, Jung -- mladosť.
13.05.2009 21:23  Franta
RE: RE: RE: První moderní psycholog
Odpovědět
Ahoj fialka, nevšiml jsem si tady Tvého příspěvku. jestli neurazím, zkusím doplnit.
Kdyby Freud již věděl, že protisíla osobního nevědomí, vzniklá z potlačení některé přirozené potřeby psýchy (v tomto případě sexuality) působí i kolektivně, nehájil by svoji teorii tak urputně a zůstal by trochu pootevřený. Neustrnul by tak v dogmatismu. Ten je samozřejmě blízký i náboženstvím a vzniká v podstatě na stejném principu.
Smutným paradoxem je, že Freud tento princip
(vytěsnění a kompenzace) sám objevil.
Docela komické (nyní s odstupem 100 let!) je, že Freud klidně pracoval s faktem, že vytěsnění sexuality je problémem společnosti a náboženství (tedy kolektivním), ale netušil, že když tento fakt odhalí, tak mu to ona společnost pěkně spočítá. Obrnil se sice výborně svojí autoritou proti "světskému světu", ale co uhájil svojí otevřeností a silou navenek, to ho spoutalo uvnitř a propadal se do stále tvrdších instinktivních komplexů, jimž už sám neporozuměl. Proto se tak pevně držel sexuality, z níž odvodil všechno.
ostatní. Dobrou noc, Franta
24.05.2009 18:51  fialka
RE: RE: RE: RE: První moderní psycholog
Odpovědět
Ahoj, Franta
Freud sexualitu nevytesňoval, ale nahradil ju dogmou. Vyžadoval to aj od Junga, preto sa rozišli. Jung doslova napísal: - sexualita bola pre Freuda res religiosa observanda, t.j. prenášal svoje náboženské (po)city na sex. O Freudových zásluhách niet pochýb. Dúfam, že si rozumieme. Ak nie, len ma oprav, ja sa neurazím. Čau

22.02.2009 21:09  Viktor
Psychologie a alchymie
Odpovědět
Velmi dobre spravene stranky, nasiel som vela odpovedi co som hladal. Dakujem.

Chcel by som sa spytat, ci v ceskom, alebo slovenskom jazyku vysla kniha Psychologie a alchymie, pretoze zatial som ju nasiel. Iba v anglickom jazyku. Ak by ste mali vydavatelstvo, alebo ISBN, bolo byt to vyborne.
Dakujem, Viktor
23.02.2009 20:55  Franta
RE: Psychologie a alchymie
Odpovědět
Ahoj, Viktore texty o alchymii z vybraných spisů C.G.J., které vydalo Nakladatelství Tomáše Janečka znáš? Jestli ne, můžu Ti je zevrubně zmapovat.
Franta
28.02.2009 09:48  Viktor
RE: RE: Psychologie a alchymie
Odpovědět
Franto, dakujem za reakciu. Nepoznam zatial ziadne publikacie, ktore vysli. Pretoze zijem mimo SK, nemam pristup ku kniham na SK-CZ trhu. Iba cez net a z toho neviem zistit moc o obsahu. Ak by si bol taky laskavy a dal nejake blizsie info, bol by som Ti velmi vdacny.
28.02.2009 21:40  Franta
RE: RE: RE: Psychologie a alchymie
Odpovědět
Dobrá, příští týden se do toho dám.
Ahoj F.

17.01.2009 10:12  milan
Jung Theory and Practice
Odpovědět
Ing. Milan Kovac

Theory long hair, nice hair, nice face and nice body

C.G.Jung

conscience = hair
proces individuation(conscience) = lenght hair
psyche = nose sniffer
archetypes wise old = beard

Stop smoking, alcohol, drogs and ear-rings!

11.01.2009 16:11  milan
myslienky c.g.jung
Odpovědět
c.g.jung teoreticky bojoval proti drogam, alkoholu, cigaretam a nausniciam!!!
11.01.2009 16:13  milan
RE: myslienky c.g.jung
Odpovědět
a bojoval za dlhe vlasy a bradu a smrky

11.01.2009 16:07  milan
c.g.jung
Odpovědět
zaujimave je ze c.g.jung pisal o cistote psyche a sam si ho spinil s rogou co fajcil(tabakom)
11.01.2009 16:21  milan
RE: c.g.jung
Odpovědět
a spolu zo sigmundom freudom brali drogu tabak
08.02.2009 10:12  milan
RE: RE: c.g.jung
Odpovědět
a je zaujimave ze sa mal schozopreniu ku ktorej sa nikdy nepriznal a sposobil si fajcenim fajky
14.03.2009 15:38  RIMMER
RE: RE: RE: c.g.jung
Odpovědět
a Freud svého času bral dokonce i kokain, aby vyskoušel účinky této látky, která jak je známo byla svého času dokonce považována za lék,než se ukázala její exterémně nebezpečná stránka závislosti
02.05.2009 15:20  fialka
RE: RE: RE: c.g.jung
Odpovědět
Štart individuačného procesu spôsobuje isté patologické stavy, najmä z oblasti schizofrénie. Musel to prežiť, aby mohol liečiť chorých, iba tak ich mohol pochopiť. Neuvádzajte niečo, čomu nerozumiete a ešte je to vytrhnuté z kontextu.

07.12.2008 21:50  tomas
chválim
Odpovědět
Len som chcel napísať, že táto stránka je naozaj veľmi dobrá. Skladám hlbokú poklonu.
30.12.2008 15:59  C.G.Jung
Blbosti
Odpovědět
Tahle stránka je úplně nahovno.Dělal jí amatér

22.11.2008 23:40  C.G.Jung
Vzkaz ze záhrobí
Odpovědět
Lidé,
hlavně se ze mě neposerte.Raději zavřete oči a ponořte se do hlubin svého nevědomí. Čekají tam na Vás bubáci!!!

02.10.2008 15:35  milan
Jungova teoria
Odpovědět
Toto som odvodil s jungovej teorie je to teoria dlhych vlasov
http://www.freewebs.com/comisoft/

06.09.2008 21:50  Jarda
Poděkování
Odpovědět
Děkuji mnohokrát autorovi za tyto stránky, které jsou bezkonkurenční. Jen díky těmto stránkám jsem se začal zajímat o psychologi.
Můj osobní názor je ten, že Jung překonal svého učitele. Mám, a po přečtení diskuze vím, že nejsem sám, z něho opravdu takový velmi příjemný, uklidňující pocit. Ještě jednou děkuji milionkrát. Kloubouk dolů před autorem(a před Jungem samozřejmě).Doufám, že budete pokračovat.
S pozdravem, Váš pravidelný návštěvník.
08.09.2008 10:39  Autor stránek
RE: Poděkování
Odpovědět
Díky, věřím že důvěru ve mě kladenou nezklamete :-))

01.08.2008 13:36  jakub
malá chyba
Odpovědět
nahodou jsem narazil na tyto stranky. jeste je s radosti dukladne prostuduju. vsiml jsem si, ze v Rosariu je u krale a kralovny chyba. kvety nedrzi v leve ruce, ale v prave.
01.08.2008 14:12  Autor stránek
RE: malá chyba
Odpovědět
Díky, chybu jsem opravil, je i v knize z které jsem čerpal ...

19.07.2008 22:08  Katka
...
Odpovědět
Tahle stránka je moc dobrá...klobouk dolů. Provaz do propasti. Mám ale takový pocit, že si nejprve musíme vybudovat víru, v které se nemusíme zavírat, abychom mohli od Páně Junga převzít alespoň část pokladu... bez rozptylování pochybnostmi a soudy.

11.07.2008 21:01  Petr
Supr kniha
Odpovědět
Ahoj vsichni co mate radi Junga, tady vysla hodne dobra kniha o problematice reality od jungianskeho analytika:

http://www.kampomaturite.cz/index.asp?menu=621&record=26134

knihu rozhodne doporucuji!

petr

06.07.2008 12:49  Wrána
Stránky...
Odpovědět
Skvělý stránky, narazil sem na ně náhodou. Rovněž čtu Junga (teď právě Duše mod. člověka). Je to krásně přehledný a informativní :-)

02.07.2008 07:47  Milada
rozšíření informací
Odpovědět
pro zajímavost tady přidávám odkaz na jiné stránky,které myslím vám rovněž rozšíří pohled na pojmy s kterými se tady setkáváte

http://cs.wordpress.com/tag/cgjung/

01.07.2008 11:34  JG
L. Wittgensteina
Odpovědět
četl ste někdo L. Wittgensteina :) to je velmi zajimavé
19.07.2008 22:11  Katka
RE: L. Wittgensteina
Odpovědět
Už jsem slyšela podobné doporučení..můžeš být konkrétnější... Potřebuji lépe nalákat...
Dík
31.07.2008 11:23  JG
RE: RE: L. Wittgensteina
Odpovědět
On zoho zas tolik nenapsal :)
tu je toho trochu, napsaneho ...

http://www.gsgpraha.cz/~sloukova/fil102/7witt.htm

15.06.2008 15:15  Radek
Diskuze
Odpovědět
Jaký asi byl názor Junga na Grofovy teorie kolektivního nevědomí a setkání s archetypními bytostmi,karmickými zážitky a minulými životy?Zvláště pak na Grofovu techniku holotropního dýchání a pokusy v 60.letech s LSD v rámci výzkumu mimořádných stavu vědomí.....Pokud by se prokázala např. možnost reinkarnace,ohrozilo by to určitě křesťanství a i jiné náboženství spolehájící na cestu do pekel a nebe.Bohužel většina obyvatelstva dnešního materalistického "západního světa" je ovlivněna právě buď vědeckými a křesťanskými "pravdami" a nejsou schopni obejktivně posoudit ani některé Jungovy názory,které přitom vycházejí z jungových hlubokých znalostí ať již mytologie,antropologie,filozofie či samotné psychologie.Už samotná osobnost Carla Junga se sřetávala s otcovým náboženstvím,které později částečně zavrhl když se přihlásil na medicínu.Sám pak místo boha na piarmidě dosadil "já",tato ramena této pyramidi končí v kolektivním nevědomí a archetypech.
26.06.2008 08:50  JG
RE: Diskuze
Odpovědět
Názor p. Junga na "reinkarnaci, karmické zážitky atd.":
To, co se děje člověku, když integruje do vědomí obsahy, jež byly předtím nevědomé, se dá asi stěží popsat slovy. Můžeme to jen zakusit. Je to subjektivní záležitost, která je mimo diskusi: mám pak o sobě určitou představu, a ta je pro mě skutečností, o níž pochybovat není ani možné, ani rozumné – stejně tak mají druzí určitou představu o mně, a to je rovněž skutečnost, o níž nelze pochybovat.

p. Jung by zřejmě neodsoudil jakoukoli techniku poznat nevědomí pokud by lidé na kterých je to testováno svobodně souhlasili a věděli o všech možných následcích a nástrahách oné metody.

myslím, že p. Jung se ztotožňoval do určité míry se všemi náboženstvími a mysliteli a i z nich čerpal. Dalo by se říct, že nám spíše překládal pravdy, se kterými se ztotožnil respektive je poznal.

jestli věřil v boha (náboženství):
- Freeman: „A věřili jste v Boha?“

- Jung: „Ó ano! Všichni jsme věřili.“

- Freeman: „A teď, věříte?“

- Jung: „Právě teď? ...

... To je obtížné odpovědět...

... teď... vím... já nevěřím... já vím (že Bůh je).“

myslím, že spíš si boha představoval jinak nebo to neřešil, protože dle Junga:
člověk nemůže Boha dokázat, neboť jak by mohl například mol šatní, který žere australskou vlnu, dokázat druhým, že existuje Austrálie?

tj. ani si Boha nelze představit všechno bude mylná projekce tj. všechna náboženství sou mylnou projekcí, pokud boha nějak zobrazují dávají mu vlastnosti atd. Jestli ho lze poznat to netuším sem to nezažil a je otázka jestli je to možné. A diskutovat o tom každý máme svoji pravdu u tohohle bych se odkázal na začátek odpovědi a citaci p. Junga.

PS: neber to nijak vážně nepřečetl sem od p. Junga jedinou knihu :) jen čerpám z těchto stránek a citátů. Jinak pochvala autorovi moc pěkné stránky. Člověk z nudy záda smysl života do Googlu a dostane tolik informaci :)
26.06.2008 09:24  JG
RE: RE: Diskuze
Odpovědět
teda zadá smysl života a pak se prokliká k těmto stránkam :)
&#8222 je -
22.07.2008 22:11  Jana
RE: RE: RE: Diskuze
Odpovědět
Souhlas, s tím, že se skutečně zajímal o všechna možná náboženství a křesťanství zvlášť. V knize Sto dopisů- C.G.JUNG je většina adresována farářům, duchovním a on sám hodně řešil otázku křesťanství-protestranství, ze kterého vycházel. Doporučuji. Dobře se to čte.
18.05.2009 14:50  fialka
RE: RE: Diskuze
Odpovědět
prevteľovanie--premena do iného stavu vedomia, staré ja umiera, nové sa rodí, v snoch bardo, sťahovanie...premena tela a ducha z nižších/nevedomých vývojových štádií do vyšších/vedomých. Sú to viacnásobné stavy bytia: detstvo, mladosť, dospelosť, staroba.V mene reikarnácie sa odsúva zodpovednosť za skutočný život na iné životy, človek sa má naplno vyvinúť v jednom života, a nie presúvať na iné, z toho vznikajú psychické choroby.
18.05.2009 14:55  fialka
RE: RE: RE: Diskuze
Odpovědět
Neviem, čo sa to stalo s predchádzajúcim textom, osprevdlňujem sa.
Prevteľovanie sa psychologicky chápe ako premena z nižších stavov vedomia do vyšších. Ide o premenu z detstva cez mladosť do dospelosti až k starobe. Človek sa má naplno rozvinúť v tomto živote "tu a teraz". Ak sa problémy odsúvajú na iné životy, hrozia choroby v tomto živote.
18.05.2009 14:59  fialka
RE: RE: Diskuze
Odpovědět
JG, pozri môj príspevok z 18.5. nižšie. Jung nedosadil namiesto Krista "ja". Myslíš si, že by bol taký hlúpy? Kristuske archetyp hrdinu, ktorý prešiel utrpením dosiahol svoju individualitu-seba samého.

13.06.2008 02:17  Denisa
spolecny zajem
Odpovědět
Dobrý den, chci se zeptat na možnost popovídání si o Jungovi, jungiánech, atd. i jinak než na diskuzi:-) Není někdo z příznivců nebo odpůrců v okolí Prahy? Hledám kontakty, přece jenom v Brně je trochu snazší najít jungiána, než v matičce měst:-) Připojuji mail: nian@centrum.cz

Díky a třeba nashle!
15.06.2008 15:18  Radek
RE: spolecny zajem
Odpovědět
Třeba jako že si v malý Carl v deseti myslele že má v hlavě ještě dalšího člověka? Nebo že se pokoušel komunikovat pomocí myšlenek s bohem?
16.06.2008 21:16  denisa
RE: RE: spolecny zajem
Odpovědět
Dnes nastesti muzeme komunikovat i pomoci internetu :-) Vy jste v deseti nemel pocit, ze v sobe mate jeste nekoho? :-) Kolik je deti, co si s tim nekym povidaji...I dnes.
23.06.2008 15:54  Carl Gustav Jung
RE: RE: RE: spolecny zajem
Odpovědět
Jo,měl
19.07.2008 19:08  Katka
RE: RE: RE: RE: spolecny zajem
Odpovědět
A kolik dospívajících to dělá...
Jenže vy to píšete tak, jako byste se báli nebo tím opovrhovali? Je to chůze po tenkém ledu, zvláště pro ty, co nedávno přelezli zeť světa marnosti...
26.09.2008 14:51  denisa
RE: RE: RE: RE: RE: spolecny zajem
Odpovědět
Nevím, co to znamená přelézt zeď světa marnosti... Myslím, že jste mě špatně pochopila - vycházím z toho, že píšete v množném čísle - neopovrhuji. Moje reakce má víc společného s jemnou ironií, než s oporžením, a to i ronií směřovanou ne proti Jungovi - chraň bůh! - ale autorovi příspěvku, na který odpovídám.
02.05.2009 15:28  fialka
RE: RE: RE: spolecny zajem
Odpovědět
Ten človiečik v nás je naše druhé Ja, ktoré by sme mali poznať, podľa Junga sa volá škriatok alebo Tieň.

23.05.2008 16:20  Miloš
Sny
Odpovědět
Zdravím.

Som kresťan, ktorý sa pravidelne modlí vlastnými slovami za konkrétne veci osamote v horách. Mnohokrát som mal sen o osobnej budúcnosti s detailami, ktoré sa dobodky naplnili (nedali sa nijako podvedome predpokladať). --- Jeden z nich sa týkal zamestnania. Robil som vo firme s nápojovými automatmi a stále viac a viac nás zaťažovali prácou a peňazí málo. Modlil som sa za novú prácu a Boha som prosil aspoň o mzdu 17000 sk. -V tom čase som mal sen, že som zamestnaný v novej firme pri pásových dopravníkoch. Na sen som zabudol (jeho intenzita bola zhruba na strednej úrovni). O rok nato som prešiel cez výberové konanie do podniku, kte sa len málokto dostane. Ako elektroúdržbár som mal robiť pôvodne na lisovni. -Ale krátko predtým dal výpoveď jeden od pásových dopravníkov. -Dali ma namiesto neho a iného dali na lisovňu. Teraz s platom okolo 17000 robím údržbára pri pásových dopravníkoch. -Po nástupe som sa prechádzal popri tých dopravníkoch. -Zrazu som si na čosi spomenul: aha! -Toto som už kdesi videl. -A tu som si spomenul na sen, v ktorom som tieto priestory už videl. Toľko... -Neviem či nevedomie existuje, alebo je to len krycí názov pre niečo iné; ale Boh a Ježiš Kristus rozhodne nieje produktom nevedomia. Sú to reálne bytosti existujúce nezávisle na človeku. -Ten sen som uviedol len ako príklad. -Neuplynie jeden mesiac aby som nemal aspoň jeden sen, ktorého detaily sa dejú v najbližších dňoch. -Detaily, do scény ktorých prichádzajú mnou nezapríčinené vplyvy zvonka - a naplňujú tak sen.
08.08.2008 07:20  Jan
RE: Sny
Odpovědět
To je zcela přirozené. Pokud je člověk duchovní má mnohem větší přístup k transcendentu než povrchní typ člověka. Jestli plarí Jungovo: Žádný psychterapeut nemůže pomoci neurotikoví dál než kam sahá terpautům světonázor, pomom kdy rozmlouvá z Bohem má i pohodlnější přístup k nevědomí.
A Jung říká, že v nevědomí je i naše budoucnost.
09.10.2008 22:17  PK
RE: RE: Sny
Odpovědět
Nevědomí existuje v každém případě, protože působí. Je stejně tak skutečné jako Váš Bůh nebo Ježíš Kristus a v jistém smyslu i nezávislé na člověku, na jeho vůli a vědomí - něvědomí je zkrátka psychický fakt. Pokud jde o Váž zážitek s vyplněním snu, Jung sám hovoří o snech, které mají anticipační povahu. Krom toho je tu i Jungova myšlenka "synchornicity", kterou chápu jako jakýsi stav absolutna, kdy vše existuje naráz, v jediném okamžiku, univerálně, nezávisle na prostoru a čase - jako by minulost, přítomnost a budoucnost exisotvaly současně...

11.05.2008 15:02  Radek
diskuze
Odpovědět
analytická psychologie-nové náboženství,Jung hlavní představitel
12.05.2008 08:57  Jáchym
RE: diskuze
Odpovědět
Ahoj Radku, co znamená název příspěvku "diskuse", Chceš se o ni na toto téma pokusit?
Zdravím všechny Jáchym

25.03.2008 17:45  Pája
Úvaha :doslovný přepis
Odpovědět
Pohled skrz plot dovnitř a ven.

Čím víc jsem se blížil k Dobřanům tím víc jsem ztrácel odvahu. Neznal jsem cestu a tak jsem se nenápadně zeptal v trafice že jdu na návštěvu do psychiatrické léčebny a kde že to je. Čím víc jsem se blížil k léčebně již po směrovkách nohy se moc nechtěly pohybovat. Najednou jsem zatočil za roh a přešel silnici.V tu chvíli jsem uviděl ten ošklivý plot a v duchu si řekl tak tady budeš tři měsíce. Šel jsem stále dál klem plotu. Viděl jsem za plotem několik lidí v ošklivých teplákových soupravách a protože měli všichni stejné tak jsem si řekl ,že to budou ústavní obleky. Začal jsem přemýšlet o tom jak budu vypadat a kam jsem to dotáhl. Říkal jsem si tak a teď budeš v blázinci.Živě jsem si představoval, jak se blázni chovají a že jsou hloupí. Znal jsem toto prostředí jen ze vtipů a z televize a kina. Nedokázal jsem si představit sebe v těch třech měsících za plotem. Asi jako každý kdo toto prostředí nezná jsem si myslel že to bude něco jako vězení s ošetřovateli podobnými gorilám.Něco jsem znal z filmu Dobří holubi se vracejí. Pohled zvenku nebyl moc pěkný měl jsem strach jaké to tam asi bude.
Pak začala moje léčba na oddělení. První dny jsem vůbec nevěděl která bije. Než jsem trochu porozuměl rozvrhu a než jsem pochopil některé principy života na oddělení. Nijak jsem se neprojevoval ani v dobrém ani ve zlém. Později, když jsem chápal rozvrh a věděl co který program obnáší,a zjistil jak se co dá obejít jsem tady jenom dodržoval režim tak abych nevinikal ani nahoru ani dolu. Těšil jsem se až budu venku za plotem,který mi připadal,že mě omezuje.
Asi po dvou měsících jsem změnil svůj náhled na všechno okolo sebe i na ten plot. Začal jsem chápat,že nebýt plotu tak bych k ničemu nedospěl,že mě plot chrání proti vlivům z venku a že je vlastně dobře,že tu je. Je to taková hradba která je z venku nedobytná. Zvenku by ho dobrovolně nikdo nepřelézal ale zevnitř v tom nikomu celkem nic nebrání. Jsem rád,že je tu večer a ráno také.
Dnes se naopak dívám s obavou skrz ten plot ven.Bojím se toho co mě za ním čeká jak mě ten (-normální-) svět za plotem přijme,jak se ke mě zachová,zda mi dá šanci dokázat,že jsem tady nebyl zbytečně. I v obyčejném plotu jsem našel něco co někteří nenajdou nikdy.

pozn.autora: tato úvaha pochází z doby zhruba před rokem.
Proto jsem začal cítit potřebu poznat sebe sama. Díky Jungovi jsem mnohem dál a jemu i Vám za to Díky.
27.03.2008 14:59  Jáchym
RE: Úvaha :doslovný přepis
Odpovědět
Ahoj Pájo, zdravím Tě a pokusím se reagovat.
Nezdá se mi šťastný postoj "bojovat se svou povahou", spíš pochopit, poznat, přijmout, vyrovnat... nevím jak daleko jsi s Jungovou prací obeznámen. Je to velmi široký ale naštěstí jakž takž uzavřený komplex, který mapuje strukturu (a to doslova) lidské duše. Ikdyž to takhle napsáno vyznívá banálně, je to fascinující poznání, že lidská psýcha funguje na základě velmi jasně daných zákonitostí a že jsou tyto zákonitosti poznatelné (do určité míry) tudy někudy může vést cesta k sebepoznávání - člověk se pokouší poznat a pochopit svoje jednání, pohnutky, myšlenky,city.... přijímá je a současně podhaluje ony zákonitosti. To jej na jednu stranu osvobozuje, chápe totiž také jednání ostatních lidí, začíná rozumět sobě i jiným, na druhou stranu ale s rostoucím poznáním také roste schopnost vidět bídu světa (promiň prosím ten výraz) a to bolí.
Osobně si myslím, že je dobré pochopit základní psychologii typů (asi sto stran textu v prvním svazku výboru z díla) zejména princip EXTROVERZE A INTROVERZE, Jde o základní princip, určující vztah člověka ke světu a k sobě. Bez jeho pochopení je celkový obraz Duše nečitelný.
Také je dobré si vytvořit alespoň základní představu o tom co je nevědomí a vědomí, že jsou spolu v neustálém vztahu a dohromady vytváří jakýsi celek. Důležitý je též princip projekce, díky jehož pochopení může člověk nahlížet do nevědomí (jakž takž) atakdále atakdále.
Je toho hodně, cesta velmi dlouhá, ale také velmi vzrušující.
Moc pěkně jsi zachytil svoje pocity. Ten plot může posloužit i teď jako moc dobrá analogie. Zažil jsi toho asi dost, Tvoji potřebu sebepoznání zcela chápu. Neber prosím tento příspěvek jako nějaké poučování, to bych si netroufl. Přispívám, protože je vidět, že máš odvahu a tu obdivuji. Zdraví Jáchym
28.03.2008 19:26  Pája
RE: RE: Úvaha :doslovný přepis
Odpovědět
Díky za tvoji odpověď i reakci. Moc jsem nedoufal, že někdo zareaguje. Máš pravdu s tím ůpadkem společnosti. I já to stále zřetejněji cítím, hlavně pro ůpadek intelektu a řízení se základnímy pudy. Tj. majetek , obživa apod.. Více většinu lidí netrápí, a ani necítí potřebu se tím nějak zaobírat. Vždy jsem patřl mezi introverty , stále zapadám. V sebepoznání jsem už kus cesty ušel, ale čím víc do sebe pronikám tím více rozporů nalézám. Nejsou fatální, ale vyvolávají potřebu další analýzy. Tudíž se mám stále nad čím zamýšlet, a tím se posouvám dále. Mám problém hlavně s resociací a individuací. Je to dáno asi typově. Moje super EGO je totiž hrozně na výši, a dogmaticky si mele svou. Druhá část mého Já se brání a to vyvolává až schyzofrení střídání povah a nálad. Pracuji s lidmy a to mi dělá potíže. Stále ale budu kontrolovat svoje afekty díky svému poznání. A za to díky psychologům v Dobřanech a p. C.G.Jungovi. Díy Všem i tobě.

24.03.2008 18:32  Pája
Transcendentní funkce a Individuace
Odpovědět
Já jako alkoholik léčený v Dobřanech na těchto stránkách nacházím dostatek studijního materiálu,k pochopení sama sebe. S alkoholem již nebojuji to mám již za sebou,ale bojuji se svou povahou a proto chci na sobě pracovat. Jestli někdo může doporučit nějaký materiál, tak předem Děkuji.
27.03.2008 15:18  Jáchym
RE: Transcendentní funkce a Individuace
Odpovědět
A ještě ty materiály: Výbor z díla C.G.Junga
nakladatelství Tomáše Janečka. Je to myslím 8 svazků. Věda o mytologii ze stejného nakl.
Člověk a duše, nakl. Academia, Sto dopisů nakl Sagitarius, Sny, vzpomínky dětství (Doporučuji - to je autobiografie, již Jung napsal už coby kmet.)
Myslím, že to vyšlo v Atlantisu, jistý si nejsem. Dále Analytická psychologie nakl. Academia. Je toho víc, to zatím jen z hlavy ať máš co shánět.
Ahoj Jáchym
15.06.2008 15:20  Radek
RE: Transcendentní funkce a Individuace
Odpovědět
Zkus knihu "psychologie budoucnosti" od Stanislava Grofa,jsou tam určité odpovědi na tvůj problém trochu jiném světle

16.03.2008 16:37  Kněžda
Moc povedený web
Odpovědět
Náhodou jsem, během hledání iracionálních funkcí (obor matematika) narazil na odkaz na tento web - moc pěkně a pečlivě zpracované stránky! Hned jak bude víc času, dám se do jejich podrobného zkoumání ;-) Mockrát díky za tento pěkný web :-) Kněžd@

13.03.2008 22:01  Heny
Pochvala
Odpovědět
Chcela by som sa len pridať k prispevkom, ktore kladne hodnotia obsh tejto stránky.
Veľmi sa mi páči a pomohla mi pri tvorbe referatu.
Fakt super a vďaka.

09.03.2008 21:11  dark23
Jung a runy?
Odpovědět
Dobrý večer,z osobních důvodů hledám spojitost mezi Jungem a runami,lepe řečeno futharkem.Děkuji Anita.

17.02.2008 12:14  Janko
Stíny
Odpovědět
Dobrý den, rád bych se zeptal jak konkrétně pracovat se svými stíny, popřípadě, kde bych mohl nalézt bližší informace. Předem děkuji, Janko
15.06.2008 15:21  Radek
RE: Stíny
Odpovědět
Zkus holotropní dýchání,anebo 400 mg LSD
02.05.2009 15:37  fialka
RE: RE: Stíny
Odpovědět
Nijaké LSD, stačí trochu vínka, ale najlepšie je sledovať si sny a v snoch tieňovbé postavy oblečené v čiernom, černochov, Indiánov, Indov. Písať si sny, zapamätať si farby, dojmy, zvuky, všetko, čo sa dá a kresliť k tomu obrázky. Naučiť sa čo najviac o symboloch a pracovať s nimi. Ľahké vysvetlenie sna býva zavádzajúce. fialka

09.02.2008 18:14  Radek Mrština
Jung Forever
Odpovědět
AT ZIJE CARL GUSTAV JUNG!!

29.12.2007 00:32  viktor
překlep
Odpovědět
dobrý den,
v odkazu "struktura psýché" máte napsáno, že "duše přirozeně směřuje k cíli, je "teologická"..." - ale podle všeho, asi Vám vypadlo pár písmen, jste chtěl napsat "teleologická". Jinak samá chvála - stránky jsou moc dobré, rád sem chodím.

05.12.2007 21:56  janek
Doporučení knihy
Odpovědět
Napadlo mě, že by čtenáře mohlo zajímat doporučení knihy k přečtení, která Junga často cituje: Psychoterapie Východu a Západu-sjednocující paradigma (Svámí Adžaja)

07.11.2007 13:30  Dominik
Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
Táto stránka je veľmi dobre napísaná a rád som si ju pozrel. Mám 13 rokov a v podstate náhodou som narazil na Junga. Moji rodičia majú niekoľko kníh ku, ktorým som sa dostal a začal ich čítať. Vždy ma fascinovali otázky na, ktoré nachádzam v Jungovi tak pozoruhodné odpovede, tak ako ma vždy fascinovali sny aj keď som ešte vôbec nevedel čo znamenajú, ale teraz sa im snažím porozumieť. Teraz čítam postupne od pre mňa zrozumiteľných kníh a veľmi ma to zaujíma. Dokonca pomaly dospievam k rozhodnutiu čomu sa budem v budúcnu venovať... Prečo to tu píšem? Chcem sa spýtať či to nie je niečo (zameriavať sa na svoje vnútro) čomu by som sa mal začať venovať niekedy úplne inokedy v mojom živote a teraz ako sa píše v jednej knihe „prispôsobovať sa kolektívu, splývať s ním, nachádzať svoje uplatnenie vo vzťahoch k spoločnosti atď...“
12.11.2007 22:24  honza
RE: Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
Pokusím se odpovědět srozumitelně. Je mi 21 a tvůj příspěvek mě zaujal, možná jsem v něm viděl sebe, i když tě vůbec neznám. Tedy egoismus.
Pravda, ve třinácti letech jsem nevěděl, kdo je C.G. Jung.
Ale k otázce: předně doufám, že chápeš, že ti neumím poskytnout správnou odpověď. Můj názor: měl bys chodit mezi lidi, vrstevníky (pokud možno jiné než ty, kteří se zabývají výkladem snů) Co se týče čtení knih, které tě zajímají, bylo by dobré, kdyby sis o nich mohl s někým promuvit. A jelikož si myslím že jim věříš, tak spíš s někým, kdo jim tak úplně nevěří, abys poznal jiný názor.
22.03.2008 19:43  Tojejedno
RE: RE: Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
Nemusíš hledat to co by jsi chtěl dělat. Ano je důležité ale podle mne je na prvním místě porozumět sám sobě. A pokud porozumíš sám sobě zjístíš i kterým směrem by jsi se měl dát. A bohužel aby jsi porozumněl sám sobě k tomu nepotřebuješ jinné lidi musíš to zvládnout sám.
29.12.2007 01:32  viktor
RE: Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
pokud ti je opravdu 13 a čteš Junga (což není "normální"), tak ber spíš s rezervou knihy, ve kterých se říká, co by člověk měl a neměl v kolika letech dělat (pokud nechceš být "normální", protože tyhle knihy se týkají "normálního" vývoje jedince)..určitě by bylo fajn, jak píše Honza, kdyby sis mohl o těch knihách s někým promluvit - jedna věc je číst je a druhá věc je chápat, o čem mluví - to je taky ten rozdíl mezi "věřit" a "tak úplně něvěřit" - dovolit si vlastní odstup ve 13 je u některých témat zhola nemožné..ale ty ses ptal, jestli máš "prispôsobovať sa kolektívu, splývať s ním, nachádzať svoje uplatnenie vo vzťahoch k spoločnosti" - ostatní kolem tebe možná řeší opačný problém (teda spíš ho neřeší, ale okolí ho před ně klade, spíš možná jim ho vnucuje) - "nemám místo pobíhání venku s bandou ničemů číst ty knížky, co mi nutěj ve škole?" - a jste na tom velice podobně, ne-li stejně - oba pociťujete tlak na harmonizaci obou složek - to je ale zároveň normalizační tlak společnosti - říká vlastně, že abys byl normální, musíš to dělat jako ostatní, trochu toho a trochu toho..jestli to je dobře, nebo špatně - tj. jestli ti společnost dává dobrou radu pro přežití a bohatý a plný život, nebo jestli ti pouze vnucuje svoje pravidla abys jí mohl dobře sloužit a stal se na ní závislý, na to si časem nějak odpovíš sám (mě to furt jasný neni) - velice pravděpodobný je, že se ti nebude žít nejlíp, pokud se nenaučíš žít ve společnosti - velice pravděpodobný taky ale je, že se to nenaučíš z donucení - většinou se míjí účinkem, když si řekneš "teď půjdu a naučím se být společenský" -- chci říct, že pokud ti přijde přirozený číst knihy, pokud tě to baví, tak je čti, protože tě to může přejít a byla by škoda nevyužít takového nadšení, a až to na tebe přijde, tak běž mezi lidi - cestu k nim budeš stejně hledat po zbytek života - najdeš si asi spíš lidi s podobným zájmem - není totiž kolektiv jako kolektiv - některé pro tebe budou vhodnější jako brány do společnosti, některé by ti taky mohly vstup do společnosti pěkně zhnusit - jsou totiž kolektivy, které ti dovolí se sebou splynout za strašnou cenu vzdání se sebe, vnutí ti svoje normy způsoby vcelku krutými, třeba posměchem - to není moc příjemná cesta splynutí se společností a pokud nejsi silná osobnost, budeš spíš otrokem než členem společnosti...ovšem knihy jsou podobné - taky se v nich můžeš utopit..nejhorší jsou ale internetová fóra - to jsou knihy, ve kterých se individua účastnící se společnosti mohou tvářit velice moudře a pak beztrestně, nezodpovědně a zadarmo radit těm, co jim budou věřit...neboj, nějak to dopadne - moc si ten život neplánuj a dej si pozor na rady - rozhodnout se stejně budeš muset sám_čau
02.01.2008 16:14  Dominik
RE: Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
chtěla bych ti říci,že vím,že se to děje...prostě se to děje i když máš teprve 13 let zdravím tě milada
08.08.2008 07:45  Jan
RE: Veľmi dobre urobená stránka!
Odpovědět
Je pozoruhodné mít ve třinácti přístup k Jungovi. Nelituji však, když ho studuji v šedesáti. Souhlasím, že je otázky, která ti ze studií vyvstávají potřebné diskutovat, omílat ostrost hran a ptát se zda je správně chápeš. Jsi jiná než ostatní jako ostatně každý je individuální a vzácný budeš, když setrváš na svých přijatých pravdách, aniž bys popíral koncepty jiných. Nemusíš je však žít. Jung jako žák Freudův vrátil duši Boha. To je podstatný odkaz, pro nehož Junga obdivuji. Protože po uvolnění a běsnění sexuální teorie Freudovy, to byl čin doslova hrdinný. Neulehčuje mu to ani korespondence s Freudem a a polemika s jeho přístupy, které Jung pro slušnost, morálku, etiku nemohl přijmout. Přesto nebo právě proto je Freud stále guru sexismu. Emoce teď a co bude odložit na neurčito!

06.11.2007 20:07  Vojta
Díky
Odpovědět
Perfektní stránky, našel jsem, co jsem potřeboval a zjistil jsem spoustu nových zajímavých informací. Velké díky autorovi/ autorům

06.11.2007 15:39  Ota
poděkování
Odpovědět
...moc pěkné stánky, díky za ně !
23.06.2008 15:34  Radek
RE: poděkování
Odpovědět
Měl bys děkovat že se Jung vůbec narodil

21.10.2007 21:16  nik
Ahoj
Odpovědět
fajn stranky, diky

08.10.2007 18:52  Michaela
i laikovi srozumitelné
Odpovědět
Zdravím,

pěkné udělané stránky, které jsou nejen odborně napsané, ale především i laikovi srozumitelné, což přesně já potřebuji. Děkuji autorovi za moc pěkné představení C. G. Junga a jeho analytické psychologie. Ačkoli Junga nemůžu zdaleka tak dobře pochopit (jsem ještě nevyzrálý 19 letý prcek), jeho analytická psychologie mi díky těmto stránkám byla představena lépe, než jsem si vůbec mohla přát.

Děkuji a mnoho úspěchů přeje Míša
27.10.2007 10:29  blackholesun
RE: i laikovi srozumitelné
Odpovědět
ja myslim ze zacit s jungem okolo 19 let je tak akorat ja s nim taky tak zacal a i kdyz jsem na pocatku mel pocit ze tomu temer nerozumim vse se nakonec urovna a zapadne do sebe a je to fajn...takze bych nepsal nevyzraly prcek...no fakt!

06.10.2007 22:34  Karla
Prosím o radu
Odpovědět
Pěkně zdravím! Chtěla bych se zeptat a poprosit o radu. Nějak jsem nevědomky meditovala, následně se mi přihodila taková zvláštnost a změnilo to v mém životě úplně vše. Bude to asi znít zvláštně ale opravdu jsem to zažila. Nikdy jsem v nic nevěřila a ani jsem nevěděla co to je meditace atd. atd. Jednoho dne jsem zastavila mysl, bylo to fajn a pak jsem najednou cítila Boží přítomnost. Já vím, že to zní asi divně, ale nejde to popsat, ani nemám zájem někoho přesvědčovat. Stále hladám odpověď, někam mě to táhne a jako kdyby mi někdo vyměnil DNA. Poradí mi někdo co se stalo???
04.11.2007 20:50  André
RE: Prosím o radu
Odpovědět
Ahoj Karlo, to se stava ze clovek behem par vterin muze zmenit v zivote uplne vse co se tyce mysleni.Mozna ze to v tobe "zralo" uz delsi dobu ani jsi to nevnimala a jednoho dne to vse "vyplavalo" na povrch. Mozna ze se jedna o tvoji karmu a tve podvedomi ti to dalo na jevo. Kdyz se budes zajimat o tve sny casem budes chapat lepe co ti tvoje podvedomi chtelo ric nebo co ti chce ric, mozna je to tva zivotni sance jak se spiritulane vivinout to sama musis citit. Kdyby jsi chtela si se mnou o tom popovidat, muzeme, ja jsem v zivote prosel velikou "zkousku" co se tyce me karmy!
Diky snum jsem pochopil opravdu hodne. André
28.12.2008 17:50  Katka
RE: Prosím o radu
Odpovědět
Myslím, že je to docela možné. Myslím, že k tomu, aby člověk něco takového zažil, sice musí být disponovaný, ale jinak je to vnější zásah, dar. Také vím,že by toto mohlo zažít více lidí, ale nejsou k tomu disponování, nechtějí, jsou příliš zaneprázdněni materialismem...jsem věřící, mám s tím osobní zkušenost, mnoholetou. V bibli je popsáno více takovýchto situací- jako poznání přítomnosti Boha-obrácení. Neboj se studovat Bibli, zajít do kostela, i když tomu třeba hned nebudeš rozumět.
26.03.2009 17:29  Karla
RE: RE: Prosím o radu
Odpovědět
Ahoj Katko, jsem už v dnešní době dál a tudíž studuji i Bibli a zbytek už asi budeš vědět kam mě hlas mého srdce vedet.

13.09.2007 14:16  Martin
On
Odpovědět
Od prvních řádků před mnoha lety ,kdy jsem si přečetl 1 jungovu knihu jsem nenašel mezi živými ani mrtvými naší doby / i dost století zpět / většího člověka / jsem si vědom subjektivity tohoto tvrzení /.Bohužel ??? nebo bohudík??? nepochopení jeho velikosti,poselství,přínosu je jen obrázkem toho ,že lidé se sunou vpřed stejně "rychle" jako na počátku věků...o to více hoří a osvětluje celý vesmír jeho pochodeň i dnes !
02.11.2007 22:13  André
RE: On
Odpovědět

Ahoj Martine, presne to jsem si myslel kdyz jsem se zabyval v jedne doby meho zivota studovanim C.G.Jung.Pro me tento clovek je mozna jedna z nejvetsich osobnosti 20 stoleti a je zvlastni ze vetsina lidi ho nezna.Proc? Protoze se v celem zivote zabyval necim z ceho lide maji strach to znamena pochopenim naseho podvedomi.Ono totiz to muze nekdy velice bolet se snazit pochopit co se v nas deje! V Evrope zil v minulem stoleti jeden z nejvetsich humanistu co svet poznal a asi to bude jeste nejakou dobu trvat nez bude uznanej tak jak by mel ale verim ze jeho doba jeste prijde.
André
02.11.2007 22:24  André
RE: RE: On
Odpovědět

Je pro me velike prekvapeni ze existuje v cestine forum kde lide si vymenuji nazory co se tyce C.G.Junga.Kdyby se nekho z vas zajimal o manuskript ktery jsem napsal a kde pisu o snech a taky se zminuji o C.G.Junga a M.L.Von Franz rad vam ho poslu, ale napsal jsem ho ve francouzstine v tom to jazyku pisu lepe nez v cestine kde jsem zil v mladi jenom 10 let.
André
02.05.2009 15:41  fialka
RE: RE: RE: On
Odpovědět
André pošli mi to vo francúzštine, ak chceš. fialka
02.05.2009 15:41  fialka
RE: RE: RE: On
Odpovědět
André pošli mi to vo francúzštine, ak chceš. fialka

09.09.2007 19:09  Jana
video
Odpovědět
děkuji strašně moc za to video, které jste tu zveřejnili.

22.08.2007 22:42  Petra
Příjemné překvapení
Odpovědět
Velice poctivě udělané stránky. K Jungovi jsem se dostala přes astrologii, zaujali mě dva Jungovi citáty v knize od Stephena Arroya -"Co není vědomé stane se tvým osudem." a "Jednotlivec se může snažit o dokonalost, ale pro svou úplnost musí vytrpět opak svých záměrů." Junga nelze studovat, ale prožít...

17.08.2007 17:39  Jáchym
To je dobře
Odpovědět
Dobrý den, objevil jsem Vás teprve nyní a mám velkou radost. Přečetl jsem od prof. Junga všechno co u nás vyšlo a to hned několikrát odpředu i odzadu. S některými problémy či tématy bych pořeboval trochu pohýbat a věřím, že tady by to mohlo jít.
(projekce, akt. imaginace a hlavně osobní zkušenosti ze současnosti, které rád vykšeftuji za svoje :)
Podotýkám, že nejsem nadšený ezoterik, spíše skeptik a před lidskou duší mám značný respekt.
Autorovi stránek díky za dobrý počin
Pěkný den. Jáchym
13.09.2007 11:21  Michal
RE: To je dobře
Odpovědět
Dovolte poznamku: pokud vim, C. G. Jung se nikdy a nikde nestal univerzitním profesorem. Jediným jeho akademickým titulem byl doktorát z medicíny.Máte-li však pocit, že nestačí říci jen C. G. Jung, můžete jej titulovat třeba MAHÁTMA.
13.09.2007 14:19  martin
RE: RE: To je dobře
Odpovědět
Oč ti jde ??? maš mindrák ,že jsi nedosáhl něčeho podobného?
20.09.2007 20:12  Jáchym
RE: RE: To je dobře
Odpovědět
Dobrý den, děkuji za opravu, MAHÁTMÁ myslím nebude třeba, nepatřím k uctívačům, jen si dost vážím Jungovy práce. Tak proto asi ten profesor. Zdá se mi, že není moc dobře si vybrušovat znalosti a intelekt na větších bytostech z historie a potom s ním šermovat mezi svými bližními ku ničímu prospěchu. Raději jsem, když si uvědomíme možnost, že se máme čeho přidržet, když jde do tuhého. To někdy uvítají i největší siláci a asi to zdejší návštěvníci dobře znají. Půda po které se tady pohybujeme je pro mnohé dosti nejistá, ba nebezpečná. Tak snad nebuďme malicherní. Pro přesnost ale děkuji za upozornění.
Zdraví Jáchym
23.06.2008 15:37  Radek
RE: RE: To je dobře
Odpovědět
ano správně,stačí říct: "náš velký vůdce Carl Gustav Jung"

03.08.2007 05:18  Naďa
Pochvala
Odpovědět
Tyhle stránky jsou naprosto úžasný!! Velký dík autorovi!!

25.07.2007 16:30  iva
synchronicita - telepatie
Odpovědět
děkuji autorovi stránek za zveřejněné spolusdílení svých studií díla C. G. Junga, dále inspirující a k úvahám stimulující návštěvníky webu. můj dotaz se týká Jungovy teorie synchronicity, a zda tato se blíže zaobírá možnými souvislostmi s telepatickými fenomény, pokud ano, v jakém zdroji jsou údaje dostupné k hlubší analýze? děkuji a zdravím. iva

08.04.2007 20:54  Tomas
O stinu
Odpovědět
Ahoj

Urcite s Pavlinou souhlasim. Je to jako kdyz nekdo pomalu otevira dvere, za kterymi se skryva tajemstvi, ktere nebude nikdy odhaleno. Take jsem s jeho svazky prosel nekolikaletym obdobim a pokladam pana Junga za sveho ucitele. Dnes uz se z vesti casti orientuji k mnoha jinym duchovnim, ale vzdycky se rad vracim s tim pocitem.
Osobne jsem se setkal i s takovym zvlastnim "propadnutim" v urcitem bode poznani, kdy jsem se nemohl zbavit pocitu, kde pro me predstavoval jakousi modlu. Vubec se nedivim panu Richardu Nollovi, ze napsal knihu "Jung cult". Po precteni knihy "Arijsky kristus" jsem byl najednou ve zmatku, kam to vlastne jdu. Po dlouhe dobe jsem si uvedomil ze pan Noll velice vystizne rozpoznal junguv stin. Bohuzel prave tam ta kniha konci. Do urcite kultovni izolace se clovek dostava prave tehdy, chce-li zabit svuj stin za pomoci i treba jungovo svazku.
V jeho knihach se ale zadne stiny nezabiji. To se muze stat pouze v srdcich kazdeho z nas, a proto si jeho laskave svobody se kterou umi psat a zit vazim.
24.06.2007 07:47  Pavel
RE: O stinu
Odpovědět
Dobry den, osobne se domnivam, ze je tu prehlizen fakt jenz je treba zminit. Jung dospel k hranici mezi spiritualitou a klinickou psychologii. Zda se, ze zdejsi prispevovatele se ubiraji jednostranne onou duchovne ladenou tematikou. Pomaha-li tento vypreparovany Jung nasi radosti z cetby a oslovuje-li nas, potom vsak jen v mire literarne duchovni. Jeho asociacni schema a pojednani o typologii (extr. - intr.) jsou vsak jedinou vskutku klinicky uplatnitelnou technikou prace s klientem, kde je mozno navazat na Freuda a rozvijet integrativne moderni pozadavky dnesni psychologie a psychoterapie dal.

08.04.2007 13:02  pavlina
taky mate ten pocit?
Odpovědět
v prvni rade nejze nez tyhle stranky pochvalit. jsou skvele udelane a je potesujici mit vse takhle pohromade. rada na ne odkazuji i pratele, kteri junga zatim neznaji. a dneska jsem diky temto strankam poprve videla video z bollingenu, drive jsem si ho nevsimla.

a ted bych se chtela zeptat jestli vy, co studujete jungova dila mate stejny pocit jako ja. jeste nikdy jindy jsem to u zadneho autora nezazila, je to takove osobni prijemne znepokojeni a zaroven uklidneni. je v tom neco velice osobniho, jako by rikal to, co si myslim i ja, jen to dovede lepe vyjadrit a navic uzasne rozvinou a nekdy i necekane propojit. velice me to motivuje, kdyz jeho dila ctu je to jako "lit benzin do auta" :) u vubec je to velice zvlastni. proste me velice oslovil, doufam ze se mi podari sehnat a precist co nejvice jeho del. je mi az lito ze jiz odesel, opravdu bych touzila si s nim promluvit a nebo si alespon vymenit par dopisu. myslim, e nejsem jedina na koho jung tak pusobi, nebo se pletu? vim, ze je to castnecne spjato s obsahem jeho del, ale stejne je to pocit k nezaplaceni.
18.04.2007 11:37  milada
RE: taky mate ten pocit?
Odpovědět
zdravím a nedá mi to,abych se nepřipojila k tomuto vyjádření..když jsem přečetla jeho první knihu/která nebyla úplně jeho/ Jaffé Vzpomínky...měla jsem zvláštní pocit, že jsem doma..mnoha věcem jsem nerozuměla ale to nevadilo,ten pocit "doma" byl stále přítomný...pak následovaly ostatní pro mne ještě těžší knihy,kterými jsem se pomalu prodírala..nedalo se to číst v kuse..jen malé části,protože jsem jednak nerozuměla a jednak se propadala do své vlastní vnitřní sféry..následovala i vnitřní bolest...ty prodírání bych nazvala prodírání velmi hustým vnitřním lesem..občas tu a tam světlo.Když jsem knihy brala po nějaké době znovu do rukou tak jsem měla a vlastně mám pocit, že je čtu poprvé/všímám si něčeho jiného/ a na druhé straně více chápu ,co se chce říci.
Mezi tím se udává život a zdánlivě nic...je to všechno pro mne dobrodružství,které má stále větší váhu.
Jinak i já chci poděkovat za tyto stránky,které vyjadřují kromě pečlivosti i určitou jasnost a klid jejich autora.
02.11.2007 21:44  André
RE: taky mate ten pocit?
Odpovědět

Ahoj Pavlino, nevim jestli ti to udela radost ale muzu te ujistit ze jsme na tom podobne jako ty co se tyce Junga. Dost casto mi pripada ze je mi velice blizky.Kdyz jsem mel v zivote velikou kryzi , zoufal jsem a hledal jsem vychodisko jak se z te kryze dostat, modlil jsem se kazdy den a hluboce jsem doufal ze dostanu odnekud pomoc. Kdyz jsem se zacinal zajimat o sny "Nekdo" me privedl ke C.G.Jungovi a od te doby je ve me hluboce vryti.Kdyby te to zajimalo mohl bych ti poslat manuskript ktery jsem napsal ale je ve francouzstine nevim jestli muzes cist v teto reci. Pisu v nem o snech a C.G.jung a M.L.Von Franz jsou v nem citovany.
André

07.04.2007 10:00  Lenka
Autorovi stránek
Odpovědět
Vaše stránky se mi líbí. Jung se stal určující myslitelskou osobností pro mou individuační cestu, a tak oceňuji, že se mu ve zdejším prostředí věnujete.

Já sama se také věnuji psychologické astrologii - jsem žačkou jungisty R. Starého, na jehož webky (a zejména jeho vlastní knihy) si dovoluji Vás upozornit:
http://www.sagittarius-rs.cz/
Za Vaše webky jsem ráda také proto, že konečně mohu svým studentům a známým nabízet pěkné a srozumitelné stránky ke nahlédnutí. Díky.

26.03.2007 10:00  pegber
Skvělé stránky
Odpovědět
Díky za tyto stránky, neznám jiné, které by mohly konkurovat!!! I pro laika v oboru psychologie jako jsem já jsou velice srozumitelné a přínosné. Možnost shlédnutí autentických videí je opravdovou třešínkou na dortu. Ještě jednou díky.

21.03.2007 20:32  Pavel
Sen a autor odpovědi
Odpovědět
Doznívající bolest ze ztráty blízké osoby je vyjádřena potřebou opětného navázání vztahu. Opakování snu je charakteristické pro klinické zbytnění této bolesti. S odchodem blízkých osob se jen obtížně smiřujeme - čas zde nehraje téměř žádnou roli. Nabouraný automobil je neutralizace této bolesti, její převedení na jiný ojekt. Pozor na věštby!

21.02.2007 10:20  skřítek
sen
Odpovědět
Dobrý den prosím, můžete mi vysvětlit co znamená tento sen? už šest dní dokola se pořád zdá jeden a tan samý sen a to mému příteli, který ztratil otce v květnu.. Od minulého týdne se mu stále zdá, že ho jeho otec volá k sobě, aby tam byli spolu a pak už jen ve snu vidí nabourané auto. Můžete mi prosím říct, co to znamená? děkuji moc
21.02.2007 11:15  Autor stránek
RE: sen
Odpovědět
Dobrý den,
vzhledem k symbolice co tento opakující se sen vyjadřuje, by se zdálo, že je to nějaké varovné znamení. Podíval bych se na to ale trochu jinak. Opakování tohoto snu vyjadřuje naléhavost a volající otec nemusí nutně znamenat konkrétního otce, ale otce jako princip. To znamená, převzít u sebe otcovskou odpovědnost, spojit princip mládí - stáří, roztržitost-moudrost ...atd. Nabourané auto by se dalo vyložit jako narušení vlastní nevědomé autonomie, která se v důsledku změny (ztráta otce) začíná formovat do vlastního postoje tím, že dřívější postoj je "nabourán". Je důležité, jak si sen vykládá sám snící a kam se až dostane v asociacích na obrazy které mu sen přináší. Také je zde otázka, proč až téměř po roce se objevil tento sen a zda-li tento naléhavý sen nepředcházeli jiné sny, které mířili právě k tomuto obrazu.
21.02.2007 12:08  skřítek
RE: sen
Odpovědět
děkuji moc za odpověď :-)
04.05.2009 10:11  fialka
RE: sen
Odpovědět
Sen o otcovi, ktorý zomrel... Otec predstavuje naše vedomie. Strata rodičov -otca - spúšťa v nás individuačný proces, ktorý predstavuje vývoj k dospelosti a prebieha za účasti vedomia(to je otec), proti našej vôli a povahe. Nabúrané auto je snívajúceho nabúraná duševná situácia.Je to jedna z možností výkladu, snívajúci musí s ním súhlasiť, ale úprimne.

18.02.2007 03:10  nomirik
Autorovi stránek
Odpovědět

Jung i s dílem jě podaný srozumitelneˇ,napsal bych až s osobným zaujetím autora.Proto si dovoluju napsat
následující:
Jung celý svúj zdejší život neco hledal.
Nenašel to!!!!!
Existují souvislosti,zákonitosti,které
chyby podobného rázu neomlouvají.Jeho
skutečné poslání,úloha byla v něčem úplně
jiném.Úlohu nesplnil,navíc sa zatížil
pokusmi vysvětlit věci,které nepochopil.
Nepodal tím pádem presné vysvětlení
celého dění světa,to nebyl jeho úkol.
Pomoc jemu je v tom,že se vysvětlí
všechno to,co zústalo v poloze dohadú.
Dole v diskuzi jsem napsal "senzibilce",
že ji zřejmě Jung kontaktoval,ať píše.
To je i dúvod,proč to píšu.Je to sice
dost riskantní,protože při přenose obrazu
do slov mohou vzniknout nepřesnosti a také
tam mohou vstoupit jiné vlivy.Vím,že to vypadá střeštěně,ale skutečnost je ještě
střeštěnější.Když ji autor bude chtít
vědět,tak ať sa mi ozve.Pomúže tím
celé věci více,než si to lze představit.
18.02.2007 10:31  Autor stránek
RE: nomirik
Odpovědět
"Hic Rhodos, hic salta". Myslím, že Jungův odkaz je právě v tomto.
Svůj pohár života naplnil po okraj a zanechal dalším generacím jednu z cest, kterou je možno se ubírat. Jistě nebylo jeho úkolem "přesné vysvětlení celého světa", ale pomáhat zraněné lidské duši se v tomto světě orientovat. Tím, že se dostal do oblasti , kde mnozí přestávají vidět není jeho problém, ale těch, kdo už vidět nechtějí.

Ano, vypadá to ztřeštěně a prsty v tom má jistě "Mercurius", u kterého vše začíná a ke kterému se nakonec vše vrací. Můj mail najdete na těchto stránkách a tak mi vědění skutečnosti můžete směřovat touto cestou.
19.02.2007 03:53  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Nemá v tom prsty merc.,má v tom prsty Jung.
Nenaplnil svúj pohár života tak,jak měl.
Chtěl jsem jenom pomoci.Ani tak ne lidem,
protože ti pomoc nepřijmou,ale Jungovi.
Pro mne je to hrozná situace,protože proč,
proč právě já,kdo jsem,co vím a.t.d.
Kdyby nebylo toho příspěvku z nočního
zážitku,neozval by jsem se.
Jenom na okraj,Jung měl být doprovodem
někomu,kdo donesl dokonalé poselství.
Túto ulohu nesplnil a tím,že byl na Zemi
vyjímečný,jako mnoho dalších,asi 140,
napojoval se na ten proud,o kterém
psal.Jen několik z těch cca 140 lidí,
splnilo svoji úlohu.Proto ten obrovský
nárust úvah,informací,hudby a pod.
Nepújdu proti ironii,ani proti skeptitizmu.
V případě opravdového zájmu rád.Není to
obvyklé,ale v sázce je jenom vlastní
osobní stanovisko a strach ze zesměšnění.
Já jsem to už udělal.
22.02.2007 12:28  Autor stránek
RE: nomirik
Odpovědět
Při pročítání knihy od Thomase Moora jsem si vzpomněl na váš příspěvek ...

"Jiným mystickým chlapcem je Bellerofon. Ten jel na okřídleném koni Paegasovi a tajně naslouchal hovoru bohů a bohyň, ale zřítil se stejně jako Ikaros. Zde vidíme další "chlapecký "aspekt - touhu vědět to, co lidem není dáno vědět. Dnes lidé "uchvácení duchem" často říkají: "Bůh mi řekl co mám dělat." Nemají na mysli vnitřní duchovní rozhovor nebo jungovskou imaginaci. Chtějí tím říci, že byli doslova Bohem vybráni, aby jim byla svěřena zvláštní tajemství. Když se setkám s takovým přístupem, cítím ducha narcismu a obávám se odtržení od pozemského života, které provází takový vzestup. Existuje samozřejmě vědění, které je možno získat meditační praxí. Je tu však hranice, za kterou je již taková touha přemrštěná, a zhroucení pak může znamenat odtržení a odloučení od života ve světě."

cit. Kniha o duši - Thomas Moore str. 255

22.02.2007 20:09  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Už mě posílali na léčení,všelijaké vyšetření,ale ne tak pěkně.Ale nikdy mi
nepoložili upřímnou otázku.Keďže dost
poznám lidskou pýchu zahleděnosti do sebe a na svoje vědomosti,ani jsem to nečekal.
Poctivě jsem napsal,co asi nemúže být
pochopené,že jsem chtěl pomoci Jungovi.
Ono to totiž funguje trochu jinak,než
si lidé představují.KAŹDÝ jeden je spojený
a tím,co vytvořil,sformoval a pozemskou
smrtí to samozřejmě nekončí.Pozemské
životy jsou jenom kratičká epizoda v celém
bytí.A pokud nekdo ovlivní slovem,písmem
obrazem,nebo výchovou někoho,nebo více lidí,
nemúže domú.Názorně to popsal Jung ve své
vizi.Nebylo mu umožněno vstoupit.To,
co pociťoval jako bolestivé strhavání
prožitkú,byly jeho chyby.Mělo ho to probudit
do jeho skutečného poslaní a napravit chyby,
které ale zústaly a púsobí dále na lidi.
Napsal jsem,že nepújdu proti ironii,které
se mi teď dostalo,takže pokračovat je zbytečné.I tak toho času zase není tolik.
Už i lidé vidí svúj konec.Letí k nám
už cca 2000 rokú a je už vidět.Čím bude blíže,tím více bude tát i lidská pýcha
a nenávist.Dost pozdě.
22.02.2007 20:55  Autor stránek
RE: nomirik
Odpovědět
Věřím ve Vaši poctivost, sám jsem zažil něco podobného i když se to nevztahovalo na Junga (v té době jsem o něm nemněl ani ponětí). Měl jsem "vizi", že lidský život je sice smrtelný, ale nekonečný. Možná to souvisí s tím "nemůže domů". Popsat se to ale slovy nedá...
22.02.2007 23:20  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Neměl jsem vizi a myslím si,že ji v této
situaci ani nepotřebuju.Pokud člověk nezná
odpovědi na základní otázky lidstva -
- odkud,jak,proč a kam - tak všechno co
děláme,jak žijeme má nulovou hodnotu.
Ale tím,že jsme v takovém stupni vývoje,
kdy se vyžaduje konečné rozhodnutí,
je to tragické.Myslel jsem si,že jste
přijal některé závěry a poznatky Junga.
Napsal jsem,že byl jeden z mnoha,dobrovolně
se přidal,dokonce moc chtěl pomoci pri
poslední pomoci "shora",Boží,zaslíbené
Ježíšem,když viděl tu pustinu v lidech
a že se dobrovolně nezmění:
za necelých 2000 rokú přijde syn člověka
a přinese SLOVO a SOUD.Čas uplynul,věřící
poselství nehledají,protože syna člověka
neligocky zaměnili se synem božím,nevěřící
nevěří v nic.A zbytku je to jedno.
Jako tři králové nesplnili svoji úlohu,
kvúli které sem vlastně přišli a to ochraňovat syna božího v jeho poslání,tak
něco podobného se stalo i teď.A stalo by se
to zas,lidé už nežijí,nejsou schopni
už nic přijmout.Budu osobní.Co by se muselo
stát,aby jste začal vážně uvažovat nad
infomacemi,které se nedají ověřit pozemskými
smyslami?Nebudu komentovat.
No a syn člověka tu byl,napsal všechno,
co člověk má vědět o všem a tak žít.
Zoufalá úloha,ale byla splněna.To je múj
proud,ke kterému jsem se sklonil i když
to pro čistého materialistu nebylo jednoduché.Preto jsem chtěl nepřesnotech
Junga nabídnout skutečné vědění.Myslel jsem,
že by to bylo schúdnější,než přijít s něčím
úplně jiným.
To co na nás letí,je obdoba hvězdy betlehémske.A.t.d.

23.02.2007 09:40  Autor stránek
RE: nomirik
Odpovědět
Mám také otázku. Co si myslíte, že si o tom myslím?
23.02.2007 11:12  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Nejsem věštec,nevím,co si myslíte o Jungových písemnostech.Ale já jsem si myslel,že jste přijal základní podmínky
pro skoumání:
1. Búh existuje,v rozhovoru píše - vím že je.
2. Život pokračuje po pozemské smrti.Jeho
vize je skutečný prožitek,dotýká se toho
v úvahách o nevědomí.
3. Nositel večnosti,keďže život pokračuje,
duše,duch je taky holá skutečnost.Jak by jinak čerpal z proudu vědění.
Pro pochopení toho,co chci řici.Jung popisoval věci,které mu byly předkládány
asi tak,jako domorodec by popisoval auto,
které vidí po první krát.Ale s vědeckou
dúsledností.Podmínka pravdivého popsáni
obrazu stvoření je znát celek a jeho postatu.
.On ho měl
v "sobě",ale jak jsem napsal,neprobudil se!
To jsou zřejmě dúvody,proč chce prostřednictvím média svoje práce doplnit.
No doplnit,přepracovat.Je tam velmi mnoho
dohadú.Píše o tom.
Jestli ste to zpracoval a dobře,jenom proto,
že Jung je....... Jung,zapomeňte na to,co
jsem napsal.
23.02.2007 13:07  Autor stránek
RE: nomirik
Odpovědět
Má otázka nesměřovala na Jungovi písemnosti, ale na Váši představu o "skutečném vědění".
Jung a jeho dílo mne pomohli v mé životní zkoušce. V tom, zorientovat se v labyrintu života, kde jsem počal hodně bloudit. Poznatky jsem od něho přijal, ale závěry ještě nevyvodil, jelikož je to práce na celý život.

Co se týče Vaši otázky: "Co by se muselo stát,aby jste začal vážně uvažovat nad infomacemi, které se nedají ověřit pozemskými smyslami?", odpovídám: "Mé oči, které vidí ve snu jasněji, by museli vidět přinejmenším stejně jasně v představách po probuzení." Což se mi nedaří.
Junga jsem zpracoval a zpracovávám proto, že mně jeho psychologie velice oslovila a možná že i víc než to.


23.02.2007 17:16  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Existuje celek,kterého součástí je i
pozemský člověk.Celek je obrovský,náš viditelný "vesmír" je jenom maličká část
toho celku.Nejde porozumět části,když člověk
nezná celek.Ale celé stvoření je propojeno
jedinou "silou",na základě jediných
zákonú,múžeme je nazvat přírodními.Nejde
vystoupit z celku,ze síly,aniž by sme
neutrpěli škodu s těžkými následkami.
Když človék nezná souvislosti,ani nechce,
stává se škúdcem.O tom je všechno.
Všechny poselství,zjevení,zprávy prorokú...
K tomu směřují i všechny pokusy lidí,
hlavně jejich špiček.Vysvětlit podstatu,
o čem to všechno je.Pozemský člověk totiž
ztratil cestu a sám ji už nenajde.
Poselství Ježíšovo,které předcházelo
poselství Syna Člověka nám tu cestu
už naposledy ukazuje.V celé souvislosti
pohledem tvúrce,shora s pokusem,přiblížit
to lidem.Povinností člověka je skoumat
předložené. V Jungovi je vidět mnoho
dobré vúle,ale to nenahradí skutečnost.
Na začátku jsem napsal,že chci pomoci.
Ale přítel není ten,kdo přitakává,ale skutečně pomáhá.Lehko by mi bylo,kdybych
se tu rozplýval,i když to bych udělal
velmi rád.Jsou tu kousíčky,na kterých se dá stavět.Jestli jsem se Vás nějak NECHTÉNÉ
dotkl,omlouvám se.Pravdu je dnes velmi
těžko hovořit a ještě húř se přijímá.
25.02.2007 20:15  autor
RE: RE: nomirik
Odpovědět
Asi sa něco stalo,zareaguji aspoň na sny.
Sen sprostředkováva zadní část mozku,t.zv.
malý mozek.Púvodně nebyl menší.
Malý mozek je nástrojem ducha,púsobí
prostřednicvím
citu.Podněty ducha,které mají formu obrazu
pŕenáší do předního mozku,který je nástrojem
rozumu.Přední mozek spracováva obrazy do
slov,skutkú,myšlenek.Zpětná vazba je
ponět 5 smyslú,spolu s myšlenkami,spracované
přenáší zpět přes zadní mozek k duchu.To
je narušené pre absenci citu.Duch dostává
málo,nebo nic.Přirozený vývoj se zastavuje,
nebo úplně stojí.Co se nepohybuje-zanikne.
Sny,to byly púvodně skutečné prožitky
lidí v čase minulém,současném i budoucím.
Dnes to rozlišit je velmi těžké,chybí cit.
Sen múže být sprostředkovaný i z vyšších
světú,dúležté je čistota jeho příjmu.
Tím,že přední mozek je trvalým přetěžováním
zvětšený,zasahuje t.zv.denní mozek do
púsobení nočního malého mozku,který pro svou
větší jemnost nikdy neodpočívá.Vzniká dvojí obraz a když tento pokřivený obraz má
přední mozek spracovat do slov,myšlenek...
vznikne pokřivenina.
I proto k nám přišlo poselství slovem
od toho,koho měl Jung zaštítit svým
postavením,titulem...
Na internetě: posolstvo.sk
Dékuji za trpělivost.
05.05.2009 10:50  fialka
RE: RE: RE: nomirik
Odpovědět
Nomirik, čo to máte za komplexy?
23.06.2008 15:39  Radek
RE: Autorovi stránek
Odpovědět
"Já to najdu"

16.02.2007 00:32  andreKE
Ahojte
Odpovědět
Veľmi dobra stránka.

06.02.2007 17:12  Jiří Hladík
kdo z Jungových obdivovatelů poradí?
Odpovědět
Vážení obdivovatelé C.G.Junga, jistě oceňujete tyto stránky jako studnici informací stějně jako já. Díky nim jsem se rozhodl navštívit Bollingen a Küsnacht. Máte někdo z Vás informace, zda a kdy jsou obě tato místa přístupná veřejnosti. Moc byste mi tím pomohli.

23.11.2006 13:50  anonym
poděkování
Odpovědět
Moc Vám děkuji za nádherné stránky. Myslím si, že to je velký přínos. Takových stránek by na internetu mělo být více.

22.11.2006 19:13  Jiří Černý
Díky
Odpovědět
Náhodou jsem vás objevil a líbí se mi to, moc hezký počin. Jen jsem se nějak neproklikal k autorovi. Známe se? Musí to být takhle anonymní?
23.11.2006 11:21  Autor stránek
RE: Díky
Odpovědět
Dobrý den,
anonymní to být nemusí a vlastně ani není. Stačí napsat na jung@sneznik.cz :-)

20.11.2006 19:43  Lucie
archetypy
Odpovědět
dobrý den, moc pěkné stránky. Konečně někdo dokázal uceleně sesbírat dílo a myšlenky Jungovy. Jen mi tu chybí archetypy jaksi pohromadě.

18.11.2006 16:55  wiruz
?
Odpovědět
dobry den rad bych se zeptal na archetyp kejklire...nevim o nem takrka nic...a ani v cesky prelozenych pracich od junga jsem k nemu nenasel moc podrobnosti....ovsem je pravdou ze mi nektere informace mohli uniknout protoze vsechny knihy nemam....dekuji za odpoved...
20.11.2006 13:30  Autor stránek
RE: ?
Odpovědět
S kejklířem je to asi tak, že když něco konáme s nejlepším vědomím nebo svědomím, zpravidla vedle nás stojí stínová postava šprýmaře, která nám dodává sebedůvěru, ale ví, že naše konání v konečném hledisku bude nedotažené a všelijakými kousky nám dává najevo svou přítomnost. Například nemůžeme najít nějakou věc, která určitě byla tam a tam, nebo nejnepříhodnější dobu zazvoní telefon, praskne žárovka atd. Jung v těchto situacích postupoval tak, že označil věc kterou nemohl najít, jako začarovanou a víc se o ní nestaral. Zpravidla se tato věc objevila, když už ji nikdo nehledá a tím dává pocítit svou kejklířskou povahu. Každý má jistě zkušenosti s takovými jevy a není to nic jiného, než že naše vědomí je stále konfrontováno s nevědomím a jeho možnostmi i nemožnostmi.
29.11.2006 20:45  tomas
RE: kejklir
Odpovědět
Dobry den.
Kejklir je archetyp, ktery je Jungem popisovan v jeho spisech velice podrobne, a to predevsim jako Mercurius, co se jeho alchymicke symboliky pise. Neni to zadny novy archetyp, jako spise universalni pojem pro tento archetyp, ktery najde svou obdobu v kazdem tajemstvi duse a duchovna. Je to pruvodce dusi, majici tri tvare. V nemecke kulture je to Wotan a v ceske tomu je nejblize asi Palecek.
P.S. Panu autoru chci vyjadrit diky za peclivost a objektivitu. Dekuji.

14.11.2006 22:30  Ján
Co si myslite o dalsom rozvoji jungiarskej psychologie v podobe procesovej prace Arnolda Mindella
Odpovědět
Ahojte - DAKUJEM !!!!!! za tieto stránky.))) Zaujimalo by ma čo si ich citatelia a iny zaujemci o Junga myslia o procesovej praci Arnolda Mindella ? A. Mindell bol jungiarsky analytik spolupracujuci s Marie-Louise von Franzovou, ktory na poziadanie Junga ( Mindellovi sa snivalo ze Jung v tom case tyzden mrtvi, mu navrhol aby spojil psychologiu s fyzikou)vlastne vytvoril procesovu pracu. Nech sa darí ahooojte
04.05.2009 10:21  fialka
RE: Co si myslite o dalsom rozvoji jungiarskej psychologie v podobe procesovej prace Arnolda Mindella
Odpovědět
Myslím, že Mindelov sen mal vyššie ciele. Prešla som viacerými kurzami procesorient. psychol.

12.11.2006 18:34  Romča
jung vs. eckhart
Odpovědět
dobrý den, prosím vás, netušíte někdo jaký je vzhtah mezi Mistrem Eckhartem a C. G. Jungem? Už jsem zoufalá! Studuji psychologii a mám udělat referát na Eckharta pričemž se mám zmínit i o Jungovi. Ale já sama nejsem schopna najít nějaké myšenky ve kterých Jung vycházel z Eckharta? Pomůžete mi prosím? (referát musím ve středu přednést..tak prosím prosím, rychle) Díky Romča

P.S. - děkuji za krásnou stránku o Jungovi!
12.11.2006 20:43  Autor stránek
RE: jung vs. eckhart
Odpovědět
Dobrý den,
prošel jsem knihy které mám a v rejstříku je mistr Eckhart zmíněn ve vztahu k C. G. Jungovi v knihách Árijský Kristus, Život C. G. Junga - zrození psychomága a k pramenům moudrosti. Zde doufám najdete "základ" pro Váš referát. :-)
13.11.2006 15:46  Romča
RE: RE: jung vs. eckhart
Odpovědět
Děkuji! Moc jste mi pomohl!

09.11.2006 15:34  shara
koušu si nehty
Odpovědět
zdravím,
děkuji za tento web je moc pěkný a zajímavý. I úprava se mi líbí. Chci se zeptat já si koušu nehty. Prý je to skrytá agresivita - místo proti někomu jinému namířená proti sobě. Četla jsem knihy o duchovních příčinách nemoci a dostala jsem se až sem. Ke stínu, nevědomí a C.G. Jungovi:-). Buhužel stále tomu moc nerozumím. A nevím jak se toho zbavit. Poradí mi prosím někdo?
Děkuji
S.

03.11.2006 14:13  blackholesun
caste motivy snu
Odpovědět
dobry den
chtel bych se vas zeptat na nazor ohledne dvou dle meho dost vyznamnych motivu ktere se mi casto zdaji a to jest motiv jaderne bomby (dost casto i vybuchu) nebo motiv nacistu (jak dejinych tak i skinheads) co vim je ze nacismus jako takovy odkazuje na kolektivni stin a dle meho vlastniho rozboru k tomu odkazuje i jaderna bomba az takrka k personifikaci satana....dost casto se stane ze vybuch preziji jenom ja (smrt jsem diky temto vybuchum zazil ve snu jenom asi dvakrat a to dost zajimave podobe vsak asi nevypsatelne) a obvykle i jakymsi zpusobem pokousim zachranit prezivsi ci jim nejak pomoci
dale mam jeste jeden novy motiv ktery se objevil nedavno ale uz dvakrat po sobe a to motiv casu jednou jakozto celosvetovy kolaps hodin a jenom me sli spravne podruhe uz si bohuzel nepamatuji ale vim ze se zastava casu dotykala pouze me...
zajimalo by me co si o techto motivech myslite dekuji za odpoved
05.05.2009 11:32  fialka
RE: caste motivy snu
Odpovědět
Katastrofy v snoch symbolizujú počiatočný stupeň individuačného procesu, t.j. vývoja k poznaniu samého seba.
11.05.2009 18:09  fialka10
RE: RE: caste motivy snu
Odpovědět
zastavenie času, bezčasovosť = nevedomie, lenže na výklad teba poznať vedomú situácia analyzanda a použiť amplifikáciu, dokážeš si pomôcť?

03.11.2006 02:08  martin
skvělé stránky - nešlo by jen dopilovat tu češtinu?
Odpovědět
toto jsou výborně zpracované stránky, obsahově i graficky. autorovi patří dík. jedinou výhradu mám k češtině - nesprávně používaná vztažná zájmena a chyby v interpunkci jsou zbytečnou vadou na kráse. škoda. jinak je to ovšem vynikající počin.
08.11.2006 14:21  Autor stránek
RE: skvělé stránky - nešlo by jen dopilovat tu češtinu?
Odpovědět
S tou češtinou je to tak, že téměř vše co je na těchto stránkách napsané, je vybráno z knih, které do současné doby u nás od C.G. J a o C.G. J. vyšly. Tak tedy interpunkce a vztažná zájmena jsou dílem překladatelů těchto knih.
Jinak díky za pochvalu... .-)

29.10.2006 14:57  petra
...kniha ktoru hladam
Odpovědět
Asi pred siestimy rokmy sa mi do ruk dostala mala knizka od Rudolfa Stareho - Potize s hlubinnou psychologii. Od tej doby sa neviem dopracovat k tomuto titulu. Nejake ideas, kde by mohli mat tento 1990 rocnik??
...vrelo odporucam...

28.10.2006 10:56  Jana
výklad snu
Odpovědět
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda neznáte odpověď. Jednou za čas již několik let (snad 8?) se mi zdá, že jsem dostala (většinou od města) byt, ale je velký, má hodně pokojů a je částěčně zařízený - ne však nově, jako by se někdo odstěhoval a část věcí tam nechal. Nikdy se nedostanu do všech místností, je třeba zamčeno nebo mě někdo odvolá. Je to ve starém zachovalém domě, ne v paneláku. Pokaždé je jiný. Nikdy se nestihnu nastěhovat, probudím se. Většinou tam není zbytek rodiny nebo je v jiných místnostech. Nevíte, co sen vyjadřuje?? Díky moc, nikde jsem to nedohledala. Doporučíte mi nějakou knihu k psychoanalýze snu (pouze česky). A ještě by mě zajímalo, jestli C.G.J. napsal nějakou knihu týkající se asociací a je-li přeložena do češtiny, či nedoporučíte mi knihu jiného autora. Dík!
30.10.2006 12:21  Autor stránek
RE: výklad snu
Odpovědět
Dobrý den,
zdá se mi, že výklad tohoto snu stojí na těchto symbolech, a to; "město", "dům", "pokoj" a znacích nebo vlastnostech "velký", "hodně", "částečně", "nestihnu", ... , zachovalý", "zamčeno", "odvolaný", atd. Je nasnadě dosadit za tyto symboly, znaky a vlastnosti vlastní představy, které pro Vás nejlépe ukazují smysl snu. Mě osobně tato struktura snu ukazuje na nějaký velmi důležitý aspekt (... i to že se tento sen "za čas, několik let opakuje"), totiž dosáhnout na něco, k čemu je dán předpoklad, ale ještě chybí vlastnost, která by toto dosažení uvedla v život.

O asociacích je celkem rozsáhle pojednáno v knize "Analytická psychologie - Její teorie a praxe" - www.jung.sneznik.cz/tavistock_02.htm
18.11.2006 16:49  pavel
RE: výklad snu
Odpovědět
Nejde o byt,ale o domov.
04.05.2009 10:50  fialka
RE: výklad snu
Odpovědět
Sen poukazuje na nemožnosť dostať sa k samému sebe, to je symbol domova. Môže ísť o individuačný sen, v ktorom sa stávame sami sebou. Teba si všímať sériu snov, lenže ak sa sen opakuje, zdôrazňuje psychickú aj fyzickú prácu na sebe, na našom vnútre. Odporúča sa amplifikácia, nie asociácia.
02.06.2009 15:07  fialka
RE: RE: výklad snu
Odpovědět
Opravujem: používa sa asociácia a amplifikácia.

03.10.2006 14:21  Jiří Špalek
Rozdělení osobnosti
Odpovědět
Předem bych chtěl říct,že se podle mých pocitu,dojmu a meho sebepozorovani,vyznacuji jako Junguv introvertní,myslivy typ..jenze me tak napada...Jak to,že clovek ma nejake dane rysy.. a proto je oznacen jako introvert myslici..ale zaroven se pro ostatní vyznacuje napr. jako extrovertni,intuitivní typ, nebo extrovertní vnimavy,nebo atd..??mozna,ze jsem rozdvojena osobnost:)ale pri mych ,,vyzkumech":)jsem zjistil,že hodne lidi je zaroven takovy typ,nebo takovy,nebo makovy:)jestli to není podle dane situace pri niz se clovek zachova jinak...?nevim..je to tema do diskuse,takze dekuji za kazdy prispevek..hoj
29.10.2006 14:19  Petra
RE: Rozdělení osobnosti
Odpovědět
Podla mojho nazoru, ak som to spravne pochopila, sa jedna v Jungovej typologii o charakteritiku, na zaklade funkcie, ktora je vedomiu co najviac pristupna, volovo regulovatelna, proste dominantna vo vztahu ku selftranscendencii. Proste vyjadruje sferu, kde sa nam otvara najvacsi priestor pre sebapoznavanie. Sa domnevam.

17.09.2006 21:18  šárka
sny o krádežích
Odpovědět
můj milý má časté sny o tom, že krade. nejčastěji zbraně nebo starožitnosti v muzeu.
jungiánský výklad snů nám indicii nedal.
poradí nám někdo, kudy se dát?
23.09.2006 10:44  wiruz
RE: sny o krádežích
Odpovědět
zkuste si to vylozit...rozebrat jednotlive kazdou cast snu...jestli ho napadnou k tomu nejake veci asociace...melo by se to porad ovsem tocit okolo vychoziho tematu...pravdepodobne o neco okrada sam sebe...musite prijit na to o co?
04.05.2009 10:59  fialka
RE: sny o krádežích
Odpovědět
Krádež - neuvedomená stránka našej duše, nevedomie, s ktorým sa treba vysporiadať. Navrhujem sledovať viac snov, starožitnosti, múzeum - vzácnosť, po ktorej túžime, t. je naša individualita.
Vyssporiadanie sa s minulosťou, tak sa dostaneme k prítomnosti a budúcnosti. Odporúčam sústredene sa zamýšľať nad sebou, najlepšie v tichu, stačí 10-15 minút, nechať voľne plynúť myšlienky, sledovať viac snov, písať všetko, kresliť obrázky, zapamätať si zvuky, farby, dojmy...
15.10.2009 15:19  jachk
RE: sny o krádežích
Odpovědět
Myslím, že jde o sebeklam. Ve skutečnosti je váš přítel u sebe doma - ve své duši a ty věci, cenné historické předměty mu ve skutečnosti patří, ale on je odmítá přijmout za své, jeho vědomí se zdráhá, Ty předměty zmamenají důležité poselství osobního a velmi pravděpodobně kolektivního nevědomí (muzeum, historično), ale ústředním problémem je to odmítání, "to ke mě nepatří, to není mé - to nejsem já", pocity viny za krádež jsou ve skutečnosti jakýmsi strachem ty obsahy přijmout za své, přiznat si aspekty svého stínu (pravděpodobně), ale ony se stejně derou na povrch a to dost agresinvně (zbraně) a jejich uvědomění už nelze tak jako tak zabránit, ale rozhodně by bylo lepší, nestát jim v cestě...
To není zcela jungovské vysvětlení, ale já tomu tak rozumím.
03.07.2010 17:21  Fred
RE: sny o krádežích
Odpovědět
Kradneme ked nam nieco chyba. Muzeum je dom kde sa sustreduju veci, ktore uz nepouzivame. ku kradezi sme vecsinou niecim donuteny. Vas partner sa snazi dostat k minulosti, ktorá mu chyba. artefakty mozno vidiet pri navsteve muzea. prtnerovi nestaci len sa divat. Mozno je vo vasom okoli zena s ktorou je vam partner neverny, teda iba v myslienkach, avsak tuzi po nej aj fizycky. zena mu pripomina nieco z predchadzajucich vztahou, nejake artefakty ktore sa mu u vas nedostavaju. Ma výčitky svedomia si to sam priznat, pretoze vas miluje.(vycitky svedomia ako by vas okradal)Naco potrebuje zbran? mozno na vykonanie dalsieho zlocinu, uskutocnenia svojej nevery, Ukradnuta zbran može byt v pocite viny akasi kompenzacia. Spachat zlocin kradnutou zbranou, beruc si na seba vlastnu vinu, mu dava pocit, ze ani zlocin na ktory sa pripravujeme nieje jeho vlastnym. a ciastocne je jeho ospravedlneným.

15.09.2006 21:18  Martin
Zdravim všechny...
Odpovědět
dost často narážim v různých knihách nebo článcích na zmínky o Jungově mírné sympatizaci s nacistickými myšlenkami. Sám jsem pár Jungových knich přečetl a nenašel jsem tam vůbec nic co by něco takového naznačovalo. Nevíte o co konkrétně jde, případně v jaké knize se Jung k něčemu podobnému vyjadřuje? Připadá mi, že v různých článcích o Jungovi se tato poznámka (o jeho náklonosti k nacismu) dokolečka opisuje, ale ještě nikdy jsem nenarazil na její bližší objasnění..
Díky a mějte se...
16.09.2006 13:48  Jirka
RE: Zdravim všechny...
Odpovědět
Různé poznámky o tom že Jung takříkajíc "plaval s dobou" se zakládají na skutečných Jungových výrocích, které lze nalézt třeba ve 28.kapitole "Život C.G.Junga" od Ronalda Haymana. A myslím, že je třeba uvědomit si, že nacionalismus ve smyslu "volk" velice ovlivňoval německou kulturu již od dob romantismu, a tedy i Junga, jeho kolektivní nevědomí bylo dlouhou dobu(myslím že do konce 2.sv.války) chápano ne jako všem lidem na světě společné, ale čistě rasové, árijské. Jung věřil že nacismus by mohl přinést něco dobrého jako třeba duchovní obnovu, ale jeho postoj byl mnohem složitější. Lze se o tom hodně dočíst v výše zmíněné knize a taky v knize "Árijský Kristus" od Richarda Nolla. Myslím, že prohlašovat o Jungovi že sympatizoval s nacismem je populistické a nudné.
22.09.2006 18:24  Martin
RE: RE: Zdravim všechny...
Odpovědět
díky..
03.10.2006 14:25  Jiří Špalek
RE: RE: RE: Zdravim všechny...
Odpovědět
Myslim, že mas pravdu.Pokud se podivame na nemeckou historii,tak je to recht..Sam on,ktery se zabyval nevedomim,vedomim,ci svedomim, byl sam ovlivnen nevedomim...Mel to proste v sobe..Je tak?
16.09.2006 22:59  Autor stránek
RE: Zdravim všechny...
Odpovědět
Ještě bych k tomu dodal, že v knize - Jung (komix) www.jung.sneznik.cz/knihy023.htm - se v dodatku pojednává o obvinění C. G. Junga z antisemitismu a ještě podrobnější pojednání o Jungovi, antisemitismu a nacistech lze najít v práci Aniely Jaffé - From the Life and C.G. Jung (Ze života a díla C. G. Junga).
05.05.2009 11:59  fialka
RE: Zdravim všechny...
Odpovědět
Prečítala som veľmi veľa Jungových kníh, napísala som niekoľko kníh o ňom a jeho práci. Tiež som nič také nenašla. Netrápte sa, ľudia ho ohovárali, pretože mu závideli a ešte aj po smrti závidia. Ako vidíte aj z príspevkov v diskusii, nie je pochopený. Naopak, viem!, že bol proti násiliu. Nacisti sú symbolom nemeckého národa, ktorý sa dostal ku korytu kolonialistických snáh ako posledný. Preto tie ich vojny. Jung liečil pred druhou svetovou vojnou mnohých Nemcov a na základe ich snov ju predpovedal.

25.08.2006 23:20  blackholesun
freud
Odpovědět
docela by me zajimalo co si myslite o freudovi....vzhledem k tomu ze jsem se ted vrhnul na nej....srovnavam s jungem a prijde mi to zajimave...dokonce se mi libi i cesta jakou razi Stern ve svych esejich (media psychoanalyza a jine perverze) tudiz spojovani...co si o tom myslite...?
23.06.2008 15:45  Radek
RE: freud
Odpovědět
Sigmund Freud: lékařským způsobem se znažil vysvětlit psychické problémy,používal volné asociace,bral kokain :-)

Carl Gustav Jung: odpovědi hledal v mytologii, náboženství (Budhismus,Hinduismus),cizích kulturách,umění,alchymii,někdy sáhl i po paranormálních jevech i parapsychologii a nebral kokain (on už ho nepotřeboval)

30.07.2006 00:07  zoufala
???
Odpovědět
Poradte prosim co mam delat,jsem posedla animem:((
19.08.2006 21:51  Ivana
RE: ???
Odpovědět
Ahoj, jak jsi na to přišla? Zamilovala jsi se? Zajímá mě to a ráda bych si o tom popovídala. Iva
23.06.2008 15:46  Radek
RE: ???
Odpovědět
přestaň brát drogy,ale vážně!!!!!!!!!!!

24.07.2006 23:54  wiruz
?!
Odpovědět
dobry den zajimalo by me jestli enkdo neco nevite o hypnagognich pseudohalucinacich....ktere (alespon predpokladam ze jsem to spravne diagnostikoval) se u me vykytuji uz asi ctyri roky (ve zkratce - jedna se o stavy kdy nejprve me tesne pred usnutim se vloudi do meho mysleni uplne cizi - premyslim a najednou pemyslim uplne o necem co se me absolutne netyka ((patrne zdanlive - bohuzel si je nikdy nepamatuji takze je nemuzu podorbit analyze)) obcas se to vystupnuje az ke slyseni hlasu zvuku atp....a pote usnu drive jsem se vetsinou zase probudil ale pritom jsem stale vedel ze snim a neco hodne uzkostneho se delo - kuprikladu nade mnou stala postava v kapi ci memu kocourovi svitili cervene oci atp. coz sem si uvedomil a snazil se z toho snu probudit zmitanim se v posteli...nekdy az i pokusem o krik ktery vsak zni jenom jako huhlani... dnes se jiz projevuji tak ze se mi zda jakoby opravdovy sen ((opet uzkostneho charakteru - probodnuti meho krku nozem matkou)) pri kterem si uvedomim ze to je sen vse se vytrati ja se obejvim tam kde spim ale stale "snim" a snazim se opet ze "snu" probudit...) v jungianske literature jsem se s tou veci bohuzel nesetkal...snad jen krom zivotopisu kde se sdeluje ze je jung mel taktez ale nejsem si jistej jestli jde o stejnou vec...a freudianske literature take zatim ne...takze jeslti nekdo vi byl bych rad kdyby mi neco malo o tom povedel...at sem tak na mejl...dik...

jinak stranky jsou opravdu profesionalne udelane...!!!!
26.07.2006 11:05  Autor stránek
RE: ?!
Odpovědět
Dobrý den,
podobné stavy se u mně před usnutím také vyskytovaly... ("samovolné" proudění myšlenek, slyšení hlasů...), ale snažil jsem se ty myšlenky nechat proudit a jen je nahlížet jako pozorovatel a nijak do nich nezasahovat. Nebyly to ale myšlenky nijak úzkostné. Bral jsem to spíše jako spontánní aktivní imaginaci.
U Junga jsem se dočetl , že tyto sny míval v dětství. Píše: "Jednou v noci jsem viděl z jejích dveří (matky) kráčet jakousi tlumeně svítící, neurčitou postavu, jejíž hlava se oddělila od krku a vznášela se vzduchem směrem vpřed jako nějaká malý měsíc. Okamžitě vznikla nová hlava, která se znovu oddělila.."
Jung popisuje ve svém díle ještě několik podobných snů i z pozdějších let svého života.
Našel jsem na internetu článek Cyrila Höschla, který se této problematiky, také dotýká. http://www.reflex.cz/Clanek10984.html
03.10.2006 14:37  Jiří Špalek
RE: RE: ?!
Odpovědět
Ja opravdu nevim jak bych to mel definovat..ale jestli jsem dobre rozumnel vasemu tema..tak bych chtel rict,ze se tyhle REALNE SNY u mne vyskytuji asi tak,4x za tyden..pak treba hodne dlouho nic...jestli to treba neni nejakym stresem,ktery ovlivni nas mozek natolik,ze prinuti vydat ze sveho tela nejakou vizi,ci predstavu,ci nejakou vzpominku..Tak jsem di to definoval ja..Ale muzu rict,ze delam to same..sam to nerusene pozoruji a vnimam.Nedelam nic proto,abych se toho zbavil...
Bavi me..spis vzrusuje(jako ne sexualne:)ten pocit toho neobvykleho..je to takove dobrodruzstvi..jenze nevim,jestli se to muze rozvijet a pak dlouhodobe ovlivnit me ja..Neco si vyberte..cuscus
03.10.2006 14:39  Jiří Špalek
RE: RE: ?!
Odpovědět
Jo, zapomnel jsem dodat, ze se to u mne vyskytuje taky pred usnutim...no nic.jen takova nedulezita vec:)))
14.08.2006 03:04  Eva
RE: ?!
Odpovědět
Já mám to samé.Od 11 let se mi po chaotickém dni zdají v noci "sny".Jsem přitom tak trochu polobdělá a zdá se mi, že u mé postele jsou různí lidé - známí i neznámí-a nenechají mě spát!Skutečně pak s nimi celou noc hovořím a mám strašný pocit provinění, že k nim jsem nezdvořilá (neodpovídám na jejich dotazy), a to provinění vyplývá z toho, že si nejsem jistá, zda se mi skutečně zdají či ne-tj. když řeknu třeba klientovi v práci "di už do pr..nech mě spát", tak "on" či "ona" tam stále je a je pohoršen mou reakcí, přičemž ve mě přetrvává iracionální nejistota, zda se mi to zdá či ne.Pak se třeba i posadím na posteli,profackuju se a přesvědčuju se, že tam nikdo není, ale jakmile ulehnu,celá situace se opakuje a moje noc je noční můrou.Normálně s nimi mluvím a spí-li někdo vedel mě, obvykle se díky mé samomluvě také nevyspí,protože musí poslouchat, že někomu bezmezně nadávám.Svěřovala jsem se s tím už mnoha lidem,i odborníkům (psychiatrům,psychologům), ale nikdo mi neporadil, dokonce o tom nikdo nikdy neslyšel a mysleli si, že mi pomůžou prášky na spaní...Nejšílenější je, že se mi tyto stavy polovědomí začali promítat do reálného života, kdy v momentě velkého stresu např. unavená v práci,nejsem najednou schopna rozlišit,zda se mi to jen zdá či ne (úplně jako v těch polosnech) a mám strach,abych se ovládla, začnu být zcela psychodní a rezignovaná...
06.02.2007 00:58   Vladimír Nováček
RE: RE: ?!
Odpovědět
Ti lidé jsou skuteční.Rozdíl mezi námi a nimi je v tom,že už nemají pozemské tělo.
Bylo by to nadlouho.
Kontakt s jiným světem probíhá prosřednictvím t.zv.vyzařovánim krve.Prostřednictvím určitého složení krve,sa múže obyvatel druhého světa "zviditelnit" slovem,anebo obrazem.
Rada.Vyzařováni krve lze ovlivnit změnou stravy.Ne trvale,ale dočasne.Lehčí strava,bílé maso.

15.07.2006 16:36  BLEK.
Psychopatie
Odpovědět
Zajímalo by mě --- jak se Jung díval na problém schizoidní psychopatie?

21.06.2006 19:27  i
i
Odpovědět
good,good, velmi kvalitne, ocenujem .

19.06.2006 14:40  Honza
Psychologie u nás...
Odpovědět
Zdravím autora stránek :o)

Již před časem jsme si psali - rád bych se zeptal, zda nemáte tip na psychologa, který by se zabýval analytickou psychologií v nějaké větší šíři.

Většina psychologů u nás je unešena novými technikami nebo Freudem - Jungův směr je stále v tristním stavu, i když se už cosi rýsuje.

Díky,
Honza

P.S. Budu rád za odpověď mailem - ještě bych to malinko rozvedl a sem se to nehodí (alespoň ne celé).
23.06.2008 15:47  Radek
RE: Psychologie u nás...
Odpovědět
Třeba "Já" a Carl

13.06.2006 14:33  Zindra
Jungovy předpovědi?
Odpovědět
Ahoj, chci vám napsat co se mi děje. Tak od sedmi let si pamatuju svoje sny, protože se mi vždycky zdálo hloupý je zapomínat, když v nich člověk stráví třetinu života. Asi tak před třemi roky mi začaly některé sny občas přecházet do astrálu. Hrozně sem se tomu bránila a bála se toho, protože to nebyl vždycky zrovna příjemný pocit. Taky sem nevěděla, proč se mi to děje. Jednou to se mi zase zdál nějaký sen, ale pak najednou jakobych se v tom snu na chvilku probudila, mohla sem rozhodovat sama za sebe, myslim že někteří tomu říkají lucidní snění... V tom snu ke mě mluvil člověk, představil se jako Jung, do té doby sem to jméno vůbec neznala. Naznačil mi taky že je psycholog... Každopádně když sem si na ten sen ráno vzpomněla, podívala sem se do učebnice občanky, kde sem si o něm něco víc přečetla a taky sem zjistila že se narodil ve stejnej den co já (to je dobrá náhoda:o) Od té doby se mi o něm zdálo spousta snů a taky sem měla spoustu snů co přecházely do astrálu aniž bych o to usilovala, nepřestávala sem se toho ale bát a bránit se tomu. nakonec to vedlo k tomu, že sem prospala třeba celý odpoledne (štěstí že to bylo většinou o víkendu) a ztrácela při návratu spoustu energie. Vždycky mi trvalo dlouho, než sem se dokázala probudit... Při tom jsoem normálně vnímala, akorát jsem se nemohla nijak pohnout a cítila jsem jako bych nedýchala, ale to asi samozřejmě nebyla pravda:o) Mamka začala vyhrožovat že mě pošle na odběry, že mám něco s imunitou... Zajímalo by mě, co by mi řekli:o) Nedávno se jedna holka spojila s Jungem, nebo tak něco, prostě promlouval skrze ni... Řekl mi že se ho nemusím bát, že je přítel a potřebuje dokončit svoje dílo... prý si mám zapisovat svoje sny, protože mi v nich ukazuje pohromy které se stanou... zeptala jsem se jí k čemu to a ona mi odpověděla, že prý je to návod pro to, abych mohla opustit tenhle svět a už se znova nereinkarnovala... myslím, že na tyhle stránky chodí lidi, kteří o Jungovi určitě ví víc než já, proto bych vás všechny chtěla moc poprosit, jestli byste mi neřekli, které dílo Jung nedokončil a co by tohle všechno vlastně mělo znamenat... Mějte se krásně, přeju příjemný den, nevim jestli tomu můžu věřit, ale už takových asi moc nebude, ty sny nejsou moc dobrý... jsou o válkách a umřelé přírodě:o( ...
16.06.2006 18:12  Autor stránek
RE: Jungovy předpovědi?
Odpovědět
Ahoj Jančo,
předpokládám, že jsi hodně vnímavá a proto bych Ti doporučil pročíst první svazek Jungova díla "Základní otázky analytické psychologie a psychoterapie v praxi" a také knížku Jungiánský výklad snů. Tam jistě najdeš částečné odpovědi na své otázky. Úplnou odpověď najdeš pouze v sobě :-)
Se sny o válkách a umřelé přírodě se neznepokojuj, nevědomí ti asi jen "říká", že v Tobě probíhá nějaká změna.
"Rozumíme-li, pak není nic nejasného; věci se jeví neprůhledné a zmatené, jen když nerozumíme. Sami o sobě jsou sny přirozeně jasné, tedy jsou takové, jaké musí za daných okolností být." ... abych citoval C.G. Junga.
Měj se dobře :-))
21.06.2006 14:56  Zindra
RE: RE: Jungovy předpovědi?
Odpovědět
Děkuju za rady:o) pokusím se ty knížky někde sehnat... ale nevim jestli je dokážu přečíst... Jungiánský výklad snů jsem už viděla, ale zdál se mi napsaný hrozně složitě... ale zkusím to. Možná že když si něco z toho přečtu, nevyjasněné se vyjasní:o) Měj se!
06.02.2007 00:35  nomirik
RE: Jungovy předpovědi?
Odpovědět
Zapisuj.Je velká pravděpodobnost,že je to On.Spoustu vecí je ve stavu rozepsání a jsou
tam velké nepřesnosti.On napsal svúj pohled
t.zv.zdola a po odchodu zjistil,že se problému jen dotkl a to ještě z velmi
úzkého pohledu.Zbytečne se zapletl do svých
kombinací.A ani jeho vize ,mu neotevřela oči
aby si uvědomil svoje skutečné poslání.
Když Mu chceš pomoci,s dobrou vúli to napiš.

05.05.2006 17:57  St. Jimmy
nová kniha
Odpovědět
Jungismus (a taky hodně freudismus, až moc) trochu jinak:
http://www.kosmas.cz/knihy/129830/media-psychoanalyza-a-jine-perverze/

25.04.2006 13:05  mira
:-)
Odpovědět
alchemie tak jak tu je podána mi opět rozšířila muj obzor poznání..děkuju..
23.06.2008 15:51  Radek
RE: :-)
Odpovědět
Jestli ti rozšířila achymie "obzor poznání",tak se musím zeptat jestli si alchymii pochopil správně,já toho vím víc :-)

17.04.2006 09:11  michal
neuroza
Odpovědět
Dobrý den, ahoj.trpím neurozou - nervozitou , v zime zasahující až do deprese.Měl by někdo chuť buď tady na nejakem chatu nebo pres email diskutovat tyto poznatky. Vychazim z toho že neuroza je jakesi "hadani" mezi těmi 2 nebo i více vrstvami vědomí , které člověk má. Používám termíny vrstvy vědomí, aby termíny : nevědomí, předvědomí, podvědomí nějak nepředjímali co je před, za, pod, nad, vedle atd.Myslím , že jsem poměrně konzervetivní - tedy závislý na hierarchiích nebo tradicích , t.j. historie, rodiče, rodina. Velmi špatný pocit jsem měl z komunismu, teď na mě začíná být trochu moc systém Severozápadní civilizace (USA, Evropa, Australie). tuším , že jde u mě též o situaci ohledně emocí, cítění, prožívání a , že v těchto chvílích se něco mezi těmi vrstvami děje. představuji si to asi tak jako je takova ta bańka , jak po zapojení do elektřiny se v ní rozkmitají takové barevné tvary - lítají nahoru, dolů do stran a občas do sebe narazí. Když se elektřina vypne, tak oni zase pekne se uklidí-uklidní. Takže ještě trošku schrnu - myslím, že neuroza se váže k Egu a Ego zase k energii - třeba tak, jak je to vysvětleno v systemu čaker. Tady moje uvědomování je teď. Díky ahoj Michal
23.04.2006 18:31  michal
RE: neuroza
Odpovědět
nepředjímaly
03.05.2006 00:46  Pavla
RE: RE: neuroza
Odpovědět
Ahoj Michale,
to je hezké, jak ses hezky sám odiagnostikoval:) Já jsem před časem učinila totéž...a když jsem si pak přečetla knížku Karen Horney Neuróza a lidský růst, bylo mi to jasné! Ty moje vrstvy mi to tak trochu nezřetelně napovídaly správně. Ta knížka je lék. Možná trochu tvrdej, ale to je každej správnej lék. Mimochodem, to je asi dobrej postřeh, že se "ty vrstvy" hádaji:) Ale někde se tam snaží protlačit na povrch ono bytostné já a chce zářit, růst.
Každý dobrý psycholog Ti poví, že neustálý přemýšlení, analyzování a racionalizování není nic proti činům. Koukni na Jungův Bollingen! Nepřestávám před ním smekat...Jestli se ti nebude chtít do čtení Horneyové, tak Jung vždycky určitě stojí za to...
Hodně úspěchů v objevování hlubin a krás světů..

08.04.2006 22:33  paja
dd
Odpovědět
zajímavé

21.03.2006 23:17  marry
dík
Odpovědět
tyhle stránky vypadají skvěle, díkybohu jsem je objevila včas, budu právě psát seminárku a věřím, že mi to hodně ulehčí. díky za ně :)

03.03.2006 10:43  Karolina
Jung
Odpovědět
"Mýty a archetypy žijí mezi námi - žijí i v mém domě." Velmi se mi stránky líbí - jejich design a přehlednost. Dále stojí za ocenění odkazy - jsou užitečné i ty od návštěvníků!
Chtěla jsem se zeptat, zda-li někdo nezná název(termín) pro "pavědu" - jedná se o keramickou bistu člověka, na jehož hlavě jsou nakreslená pole (oblasti)chování člověka. Vím, že se to týká nejen psychologie, ale i neurologie. Kdyby někdo tento termín znal, budu ráda, když mi jej napíšete.

Děkuji

20.02.2006 10:52  Král Bramborových lidí
ehm
Odpovědět
škoda, že jsem se o těhle stránkách dozvěděl až teď:( po na psání seminární práce...dost by mi pomohla(slovník apod)ikdyž se to tu omílá furt dokola tak stejně taky musim pochválit autora či iniciatora tohodle webu. formálně i obsahově na vysoké úrovni. až vyrostu tak si taky udělám takovýhle stránky:)...

12.02.2006 01:16  Mif
Diky
Odpovědět
I ja se chci podekovat za tyto velmi kvalitne,jak obsahove tak i esteticky zpracovane stanky.Diky a do budoucna preju hodne chuti a energie .

11.02.2006 22:10  Jan Jedlička
Blahopřeju!
Odpovědět
Na této stránce byl odveden pěkný kus poctivé a láskyplné práce. Budu ji doporučovat všem přátelům jako vynikající digestivum před soustavným ponořením se do díla C.G.Junga.
Osobně považuji Jungovo dílo za obrovský zdroj inspirace a naděje. Když jsem se s ním před několika málo lety měl čest poprvé (a velmi povrchně) seznámit, byl to blesk z čistého nebe! To,co se odehrávalo uvnitř mě najednou někdo dokázal brilantně popsat (a současně "nevyčerpat":) Navíc s grácií a vtipem!
Ještě jednou,blahopřeju a díky!
Jan Jedlička

28.01.2006 19:45  Aliisa
Moc pekne
Odpovědět
taky mi to moc pomohlo při seminarní praci, opravdu se vam to moc povedlo:-))

24.01.2006 21:18  Dee
Jung&problém zla
Odpovědět
Dobrý den,
ráda bych zjistila něco o Jungově pojetí ďábla (temného božího syna...) - nevíte, kde bych mohla něco bližšího najít?
26.01.2006 00:12  blackholesun
RE: Jung&problém zla
Odpovědět
mam pocit ze v Aionu a rozhodne urcite i jinde ...

09.01.2006 23:15  Leonard
Jungovy psychické problémy
Odpovědět
Zdravím všechny...
nedávno jsem slyšel, že Jung měl v životě nějaké velmi těžké psychické období, ve kterém měl snad dokonce sám nějaké halucinace a podobné záležitosti, nevíte o tom někdo něco, případně kde by se o tom dalo dozvědět více?
10.01.2006 20:24  Autor stránek
RE: Jungovy psychické problémy
Odpovědět
Jung prožíval "krizi" po rozchodu s Freudem v roce 1913. Podrobně je o tom pojednáno v knize Život C. G. Junga - Zrození psychomága - ve třetí části - Poplachy - str. 215 - 264.
16.01.2006 18:28  Petr Ch.
RE: Jungovy psychické problémy
Odpovědět
Myslím, že nejobtížnější období (to, které máte nejspíš na mysli) se odehrálo v době, kdy studoval na gymnáziu. Propukla u něj disociace, totiž neuroza - tehdy se uvažovalo o záchvatech epilepsie. Tato zkušenost byla klíčová pro jeho další vývoj. Osobně jsem přesvědčen, že bez této "epizody" by kola osudu zavedla Junga do míst zcela jiných, než jak tomu bylo. Snad toto období, tj. izolace do otcovy knihovny, útěk před svobodou a konečně zahanbení se a mobilizace k dalšímu růstu, položilo vůbec základ osobnosti a první zkušenost transcendentní funkce. Je to ovšem jen můj osobní názor. Zdravím
02.11.2007 21:58  André
RE: RE: Jungovy psychické problémy
Odpovědět

Ano bez kryze myslim se neda v zivote "popojet" a je pravdepodobne ze by se C.G.Jung nedostal tak daleko se se tyce analyticke psychologii.
André
15.02.2006 10:56  marta
RE: Jungovy psychické problémy
Odpovědět
Nepamatuji si bohužel, co čtu v které knize, ale v některé Jung psal, že patrně stál na hranici psychozy a při zdraví ho udržela zodpovědnost vůči rodině a pacientům. Tak se domnívám, že jde o pozdější, než gymnasiální období. Zkusila bych "Dopisy sny myšlenky", možná, že jsem na to narazila tam. A nebo "Analytická psychologie: její teorie a praxe." Přesný zdroj si bohužel opravdu nepamatuji. Přeji dobrodružné hledání. M.

08.01.2006 00:02  MV
Moc pěkný stránky....
Odpovědět
.....fakt moc hezký....:)
23.06.2008 15:53  RRRR
RE: Moc pěkný stránky....
Odpovědět
Jo,fakt

05.01.2006 14:26  Lucie
jsem unešena!
Odpovědět
Ahoj...právě se připravuji na přijímací zkoušky na univerzitu Karlovu v Praze obor psychologie. Náhodou jsem narazila na tyto stránky a jsem vážně unešena. Jen na málo místech je tolik informací a ještě tak perfektně zpracovaných.
Při učení mi moc pomohly. Moc děkuji a přeji hodně štěstí.
Lucie
05.01.2006 14:57  Autor stránek
RE: jsem unešena!
Odpovědět
Milá Lucie,
jsem velice rád, že tyto stránky Vám mohly přispět k jistě úspěšným přijímacím zkouškám. Přeji Vám také mnoho štěstí :-))

02.01.2006 13:29  Melisa
Díky
Odpovědět
Právě jsem dopsala seminárku o Jungovi, jako o člověku, který mě přivedl ke studiu psychologie. Tyhle stránky jsem objevila až teď, kdy už mám hotovo, ale musim říct, že mě naprosto okouzlily. Autorovi stránek: Je to vážně nádhera. Copak by tomu asi Jung řekl?:) Mě jste udělal vážně radost!
02.01.2006 13:56  autor stránek
RE: Díky
Odpovědět
Mám radost že jsem Vám udělal radost. A co by na to asi řekl Jung? Kdo ví, snad by měl také radost jako Vy :-))
23.06.2008 15:29  Radek
RE: RE: Díky
Odpovědět
Jung by se nejspíše divil proč se neustále používá ve velké míře freudovská psychoanalýza a behaviorismus,rozhodně by ale měl radost z toho že jeho dílo nebylo zapomenutom,a naopak díky ní se inspirovala řada psychologů i kolikrát psychoanalytiků :-)

10.12.2005 15:33  háňa and Máňa
referát
Odpovědět
vela děkujeme za tuto stránku. Sice Jungovi vůbec nerozumíme a nad některými slovy v jeho spisech nám opravdu zůstává rozum stát...
díky vaší stránce byl tento náš společný referát opravdu velice snadný a dokonce i zábavný. Tento již nežíjící muž nám vnesl Slunce do života a do našich duší=psýché..:)
s pozdravem všem fanouškům C.G. Junga

29.11.2005 13:01  petra
dakujem
Odpovědět
S potesenim sa vzdy znova vracima na tuto stranku. Dojima ma preciznost, s akou je vypracovana. Presne toto... by mohlo byt vdacnym podnetom pre budovanie Jungianskeho povedomia v potencialnych analytikoch. Vediet viac, znamena byt blizsie...
29.11.2005 18:28  Autor stránek
děkuji...
Odpovědět
... a být blíž, znamená lépe chápat.
Jsem velice rád za Váš příspěvek :-))

16.11.2005 11:18  Augustus
žádost
Odpovědět
Píši rozsáhlejší článek o Jungovi pro náš internetový magazín a rád bych se zeptal, zdali bych jej nemohl oživit několika fotografiemi a obrázky z těchto stránek. Samozřejmě bych ve svém článku uvedl odkaz sem, jelikož tento web považuji za nejlepší, který mi vyhledávač na otázku Jung vyplivl.
16.11.2005 11:23  Autor stránek
RE: žádost
Odpovědět
Ale zcela jistě, oživujte :-))

30.08.2005 15:12  Alena
kosmohumanismus
Odpovědět
Vážení, chtela bych Vás pozvat na mimořádný seminář vedený profesorem Ignatenkem o duši člověka a parajevech, konaný 8.-9.října 2005, více na www.kosmohumanismus.cz. Těším se na Vás.

04.08.2005 12:15  Robert
Jung, jóga a západní esoterie
Odpovědět
Hezký den. V několika knihách (Jungových) jsem narazil na názor, že jóga jako cesta rozvoje není vhodná pro západního člověka.

Může mi někdo poradit, kde bych našel podrobnější komentovaný rozbor? (kniha Jung: Jóga a západ - 1936 tuším v češtině nevyšla...)
01.12.2005 14:02  Richard Kalup
RE: Jung, jóga a západní esoterie
Odpovědět
Jung sám jógu praktikoval, a to v obodobí svého psychického neklidu, kdy neviděl jiné východisko, než zklidnění se pomocí dechových a meditačních praktik jógy. Co odmítal bylo její "módní" uplaťňováná spojené s očekáváním "zázraků" ve světě, který na tradiční prostředí jógy není dostatečně napojen.

26.07.2005 18:17  Autor stránek
130 výročí
Odpovědět
K dnešnímu 130 výročí narození C. G. Junga jsem jako malý příspěvek pozměnil vzhled těchto stránek. Doufám, že se vám stránky líbí.
Budu velmi rád za vaše případné nápady nebo návrhy.
M.P.

26.07.2005 15:11  laura
dakujem
Odpovědět
velmi dobra stranka, hlavne pre milovnikov jungovej psychoterapie.

17.06.2005 14:41  Dvoukvítek
Vývoj archetypu
Odpovědět
Poradí mi někdo v které z knih je popisován vývoj archetypu ženy a muže, díky
17.06.2005 15:02  Karel
RE: Vývoj archetypu
Odpovědět
Pojednání o archetypech se podrobně nachází v knize - Výbor z díla II. - Psychologické aspekty archetypu matky - s podtituly 1. O pojmu archetypu 2. Archetyp matky 3. Mateřský komplex - A) mateřský komplex syna B) Mateřský komplex dcery a. hypertrofie mateřského prvku b. Vystupňování erótu c. Identita s matkou d. Obrana proti matce C) Pozitivní aspekty mateřského komplexu a. Matka b. Vystupňovaný erós c. Jenom dcera D) Negativní mateřský komplex etc.
28.06.2005 15:43  Dvoukvítek
RE: RE: Vývoj archetypu
Odpovědět
Díky :)
08.01.2006 12:12  Jaromír
Vývoj archetypů
Odpovědět
viz: http://www.medo.cz/jaromir/kniha_trn_2v/_index.html

30.04.2005 10:39  Krysí muž
Upozornění na Jung-freudovské texty
Odpovědět
Zdravím všechny návštěvníky těchto stránek, které jsou v záplavě internetového třeštění takovou malou oázou. Našel jsem na Britských listech velice zajímavou sérii článků, které musím nazvat jung-freudovské. Z jungiánského hlediska se mi zdá nejzajímavější tento:
http://www.blisty.cz/art/22573.html
Ovšem i ostatní články, zejména analýzy pohádek, tohoto autora jsou hodné přečetení a zamyšlení:
http://www.blisty.cz/aut/1204/art.html
Nejvíce freudiánský je pochopitelně ten, který nejvíce zaujme už svým názvem:
http://www.blisty.cz/art/22310.html
To, co na těch článcích mě osobně přijde nejpozoruhodnější je, že autor používá Junga a Freuda v jakési jednotě, jako kdyby se jejich pojetí vzájemně nevyvracela. Zřejmě se ještě nerozhodl, komu bude stranit, což je v sektářském světě psychoanalýzy celkem neobvyklé. Druhá okolnost, která mne překvapuje, že autora neznám. Nezdá se mi pravděpodobné, že by šlo o texty studenta, jak se nám snaží redakce namluvit. Na to jsou příliš vyzrálé. Tím nemyslím informovanost, spíše jakousi lidskou vyzrálost, která z textů prosvítá, i hloubku některých filozofických pasáží. Osobně se domnívám, že jde o některého ze starších psychoanalytiků píšícího z nějakého důvodu pod pseudonymem. Jeden z esejů je dedikován nedávno zesnulému Michalu Černouškovi, což je myslím dobré vodítko...
Co se týče stránek, moc mě zaujaly citáty z Junga věnované Freudovi. Znám i freudovské pohledy na Junga, nebylo by marné si to přečíst paralelně, tahle konfrontace by byla zajímavá. Také pohled na ty spornější stránky Jungova života by nebyl nezajímavý. Mám na mysli především nedávno i v Čechách vyšlou knihu o vztahu Junga a nacismu, respektive antisemitismu apod.
23.05.2005 10:31  Petr Ch
RE: Upozornění na Jung-freudovské texty
Odpovědět
Odkazované články jsou skutečně zajímavé. Ohledně postoje C.G.J. k fašismu nemám dostatek informací, ale z těch dostupných bych se spíše přikláněl k určitému zkreslení informací historiky. Sám Jung o tom na sklonku života velmi otevřeně hovořil. Pokusím se požádat mého přítele, hlubokého znalce Junga, zda by se k tomuto témato zde nechtěl vyjádřit.
Zdravím
30.06.2005 11:24  Markéta Hrbková
RE: Upozornění na Jung-freudovské texty
Odpovědět
Díky moc, na některé jsem se dívala a vypadají zajímavě. Někdy se tam ráda vrátím. Připojila bych se plně k pochvale stránek a pocitu prostředí, ve kterém mi třeba bude dobře.
A doporučuji také jedny stránky:
http://www.webpark.cz/honza-benda/welcome.html

14.03.2005 14:47  Petr Ch
Poděkování
Odpovědět
Děkuji za tyto stránky a také za prostor k diskusi. Stránky jsou velmi zajímavé a řekl bych, že vystihují to důležité. Sám se věnuji částečně "studiu" spisů a též se zajímám o teorie MUDr. Stanislava Grofa, který jen potvrdil a rozvedl teorie Junga - i když z trochu jiného úhlu pohledu. Dílo tak korunoval Josef Cambell studiem mytologie či Richard Wilhelm jež se pokusil Evropě podat pomocnou ruku "z východu".
Již Jung vlastně volal po paradigmatu z důvodu prudkého vychýlení společnosti směrem "do vědomí" resp. odklonu od ireální části nás samých. Grof toto paradigma nyní nekompromisně požaduje, odborná veřejnost však stále mlčí a inkasuje tučné sumy za tuny antidepresiv.
Snad tedy i Váš počin přispěje k tomuto cíli, k naplňování našich životů a přál bych si, aby bylo méně těch, kteří "z Junga hodně přečetli" a vítě těch, kteří se nebojí podívat do tváře skutečnosti, ať už je jakákoliv.
Věřím, že se do diskuse zapojí také další čtenáři.